Szpitale ochoczo przystąpiły do konkursów na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną

21 stycznia upływa termin składania ofert w konkursie dotyczącym udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w rodzaju POZ, ogłoszonym przez śląski oddział Funduszu. Umowy będą obowiązywać od 1 marca br. do końca 2015 r. Do konkursu chętnie przystąpiły szpitale. Jedne chcą odciążyć swoje oddziały ratunkowe, inne dostrzegają w tym zakresie świadczeń potencjał do wykorzystania.

W Częstochowie o taki kontrakt po raz pierwszy zawalczą dwa duże szpitale. Magdalena Sikora, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w tym mieście informuje, że szpital złożył już ofertę w ŚOW NFZ, a w placówce przygotowano już odpowiednie pomieszczenia przy izbie przyjęć.

Takie są wnioski z analizy kosztów

Rzecznik przyznaje, że główną motywacją do prowadzenia nocnej opieki jest odciążenie szpitalnego oddziału ratunkowego.

- Stawka jaką płaci Fundusz za dobę działalności naszego SOR, na który trafiają mieszkańcy połowy miasta, to 10 tys. zł. Kwota ta obejmuje przyjęcie wszystkich pacjentów i tych w stanie nagłym, i tych, którzy tak naprawdę powinni trafić do podstawowej opieki zdrowotnej czy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Analiza kosztów i przyjęć jaką przeprowadziliśmy wykazała, że tych pacjentów jest mniej więcej po równo - mówi Rynkowi Zdrowia Magdalena Sikora.

Zwraca uwagę, że nawet gdy pacjent powinien trafić do nocnej opieki, lekarz z SOR i tak musi go zbadać: - Nie może pacjenta z wysoką gorączką odesłać do oddalonej kilkanaście kilometrów opieki nocnej. Musi go zbadać, przepisać leki, czasem wykonać badania. Koszty świadczeń, na które inny podmiot ma kontrakt, obciążają nasz SOR i szpital - wskazuje nasz rozmówczyni.

- Naszym atutem są m.in. czynne całą noc laboratoria i diagnostyka. Szpital w razie potrzeby oferuje również kontynuację leczenia w ponad 40 poradniach specjalistycznych, które u nas działają - podkreśla Sikora.

Przychodnie, szpitale i pogotowie
W podobnym tonie wypowiada się Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Na SOR w tej lecznicy również trafiają pacjenci, których powinna objąć opieka nocna.

- Za startem w konkursie przemawiają względy ekonomiczne i organizacyjne. Łatwiej i bezpieczniej będzie szpitalowi przesunąć pacjenta niewymagającego pilnej pomocy do POZ i odwrotnie - z nocnej i świątecznej na SOR. Usprawni to pracę szpitalnego oddziału ratunkowego. Skorzysta nie tylko szpital, ale przede wszystkim pacjenci wymagający nagłej pomocy - wymienia dyrektor Konieczny.

Zwraca przy tym uwagę, że sięganie przez szpitale po świadczenia w ramach podstawowej opieki w pewien sposób stanowi zanegowanie roli, jaką pełnić miał lekarz rodzinny. - Praktyka pokazuje jednak coś innego. POZ nie spełnia wszystkich zadań, a realia wymuszają na szpitalach takie rozwiązania - uważa dyrektor.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH