Szpitale: nowe wyceny świadczeń mogą obniżyć jakość leczenia

Placówki wykonujące zabiegi zaćmy oraz placówki realizujące pielęgniarską długoterminową opiekę domową obawiają się, że proponowane przez NFZ zmiany wyceny tych świadczeń medycznych mogą wpłynąć na jakość leczenia.

- Projekt zarządzenia NFZ zawiera propozycję zmiany wyceny różnych świadczeń okulistycznych, w przypadku zaćmy o ok. 35 proc. Mamy wielkie obawy, że to spowoduje obniżenie się standardu jakości tych zabiegów - powiedziała podczas czwartkowej (5 grudnia) konferencji prof. Ewa Mrukwa-Kominek ze Szpitala Klinicznego na Ceglanej w Katowicach, placówki, która posiada największy kontrakt okulistyczny w kraju.

Zdaniem prof. Mrukwy-Kominek obniżenie wyceny może rodzić problemy ze skalkulowaniem tej procedury.

- Nasze procedury były kalkulowane w oparciu o standardy europejskie, na co składa się jednorazowy sprzęt, konsultacje anestezjologiczne, koszt soczewki. Zmniejszenie wyceny będzie rodziło konieczność zastosowania m.in. wielorazowego sprzętu oraz tańszej soczewki wewnątrzgałkowej, co może rodzić powikłania - powiedziała okulistka.

Dodała, że m.in. Polskie Towarzystwo Okulistyczne zamierza wystąpić do NFZ, by przedstawiono "realną wycenę" tych świadczeń, zwłaszcza że - jak podkreśliła Mrukwa-Kominek - "nie wzięto pod uwagę procedur zaćmy u dzieci".

- Zabiegi zaćmy dziecięcej były rozliczane jak u dorosłych, jednak przy operacji dziecka konieczne jest znieczulenie ogólne, 4-5 dniowy pobyt w szpitalu, stosowane są też droższe leki. Niestety tego też nie wzięto pod uwagę, co może doprowadzić do zmniejszenia liczby zabiegów - dodała okulistka.

Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ, powiedział, że proponowana zmiana wyceny zabiegu zaćmy powstała w oparciu o "analizy kosztowe" i dodał, że nie zgadza się z opinią, że taka wycena powinna wpłynąć na używanie soczewek o niższym standardzie.

- Sama wycena soczewki jest w naszych propozycjach, na poziomie dobrej, standardowej soczewki i wynosi 475 zł - powiedział Troszyński. Na uwagi w tej sprawie NFZ czeka do poniedziałku. Ostateczne decyzje mają zapaść po 9 grudnia.

Podczas konferencji prasowej poinformowano również, że nowe wyceny świadczeń na 2014 rok mogą wpłynąć na tzw. pielęgniarską długoterminową opiekę domową, którą objętych jest w kraju ok. 40 tys. osób. Są to pacjenci przewlekle chorzy, po zabiegach szpitalnych i przebytych urazach, którzy nie wymagają codziennej hospitalizacji.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH