Szpitale nie wykorzystały rezerwy na przekształcenia - pieniądze pójdą na inne cele

Blisko 245 mln zł z rezerwy celowej przeznaczonej na przekształcenia szpitali w spółki ma trafić m.in. na realizację narodowego programu leczenia osób chorych na hemofilię. Sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała wniosek resortu finansów w tej sprawie.

Rezerwa dotycząca wsparcia działań w zakresie przekształceń SP ZOZ-ów w 2012 r. została zaplanowana w wysokości 400 mln zł - przypomniała wiceminister finansów Hanna Majszczyk, która w piątek (28 września) uczestniczyła w posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych. Dodała, że w 2012 r. rezerwa ta została wykorzystana w niewielkim stopniu. Oznacza to, że środki mogą być w wysokości wnioskowanej przez ministra zdrowia, czyli 244,9 mln zł, przeznaczone na inne cele.

Majszczyk zwróciła się do komisji o przeznaczenie wnioskowanej kwoty m.in. na: zakup immunoglobuliny anty-D (5,3 mln zł), realizację programu leczenia antyretrowirusowego osób z HIV (78 mln zł), a także na realizację narodowego programu leczenia osób chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne (113,8 mln zł).

Podczas dyskusji posłanka PiS Gabriela Masłowska pytała, dlaczego jedynie połowa środków na przekształcenia szpitali została wykorzystana. Elżbietę Rafalską (PiS) interesowało m.in., ile pieniędzy wykorzystano w tym roku na przekształcenie szpitali i ile takich jednostek wystąpiło z wnioskami o przekształcenie.

Jak wyjaśniał wiceminister zdrowia Cezary Rzemek, obecnie jego resort ma informacje o dziesięciu szpitalach, które przekształciły się w spółki. Są to dane z Kluczborka, Gdańska, Gdyni, Prabut, Drawska Pomorskiego, Moszczynicy, Łaz, Świętochłowic, Opatowa i Goleniowa. Wiceminister dodał, że resort ma też informacje, iż o dotację będzie się ubiegało województwo pomorskie oraz powiat otwocki.

- To jest powód, dla którego rezerwa nie została wydana (...), dziesięć powiatów poinformowało nas, że się przekształciło, jednak nie wystąpiło do nas z wnioskami o dofinansowanie - mówił Rzemek.

Według wiceministra przyczyną jest fakt, iż "ciężko takie wnioski stworzyć": trzeba spełnić pewne warunki i niektóre wnioski są już na wstępie odrzucane.

Cezary Rzemek informował też, że na rok 2013 resort zdrowia zaplanował na przekształcenia szpitali 600 mln zł. W jego ocenie zwiększa się "chęć do komercjalizacji" , zatem ta kwota powinna być odpowiednia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH