Pomimo że teoretycznie każdy pacjent ma prawo wyboru szpitala, warto dla jego bezpieczeństwa w niektórych sytuacjach z tego prawa zrezygnować na rzecz rejonizacji. Obowiązywać ma od 1 września.

Dotyczy ona pacjentów w stanie zagrożenia życia - na przykład z udarem mózgu czy zawałem serca. Jeżeli do takiego zdarzenia dojdzie w dzielnicy, która została przypisana określonemu szpitalowi, ma on obowiązek przyjąć chorego i nie może się zasłaniać brakiem wolnych łóżek.

Placówki będą miały obowiązek przyjąć chorego ze "swojego" terenu bez względu na to, czy mają wolne łóżka, czy nie. Koniec blokad szpitalnych oddziałów, koniec horroru pacjentów w karetkach pogotowia, odsyłanych ze szpitala do szpitala z powodu braku miejsc.

Pełniący codziennie dyżur lekarz koordynator w Centrum Zarządzania Kryzysowego, zamiast czuwać nad bezpieczeństwem Pomorzan i organizować dla nich pomoc w razie katastrofy, od rana do wieczora ręcznie steruje przyjęciami dla szpitali. Dotyczy to głównie oddziałów interny, neurologii oraz kardiologii. Coraz częściej zdarza się, że brak wolnych miejsc zgłasza  położnictwo, oddziały dla wcześniaków, pediatryczne oraz urazówka - ortopedia, a nawet i chirurgia.

Informacje o blokadach trafiają do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Nieraz zdarzało się, że ekipy pogotowia ratunkowego z chorym na noszach zawracały z powrotem do karetki, bo szpital odmawiał przyjęcia go. Dochodziło do awantur i przepychanek. Trudno opisać, co w takich sytuacjach przeżywali ciężko chorzy ludzie.

Brakuje też łóżek internistycznych, również dlatego że ośrodki opieki długoterminowej są stale w fazie projektów, a teraz dramat zaczął się na pediatrii. Tymczasem kolejne ekipy tną łóżka na oślep, nie licząc się z konsekwencjami. Spięcia na linii pogotowie - szpital, z pacjentem w roli głównej, ma złagodzić właśnie rejonizacja. Na początek obejmie szpitale w Gdańsku, potem na całym Pomorzu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH