Szpitale kliniczne chcą uniknąć przekształceń w spółki

Od dziś szpitale mogą być przekształcane w spółki prawa handlowego na nowych zasadach. Uniwersytety medyczne, do których należą kliniki, starają się jednak uniknąć przekształceń.

Szpitale kliniczne są w o tyle dobrej sytuacji, że ich zadłużenie w większości przypadków nie przekracza wskaźnika ustalonego w ustawie. Zgodnie z nim, gdy zobowiązania szpitala przekraczają połowę jego przychodów, to nadwyżkę pokrywa jego właściciel (w przypadku przekształcenia szpitala w spółkę).

Tymczasem zobowiązania szpitali klinicznych są mniejsze niż połowa ich przychodów, np. w przypadku placówek podlegających Lubelskiemu Uniwersytetowi Medycznemu wahają się od 0,02 do 0,29 (wskaźnik ustalono na poziomie 0,5).

- Założyliśmy, że w tym roku sytuacja finansowa w obu naszych szpitalach na tyle się ustabilizuje, że nie będzie konieczności dokonywania przekształceń – mówi Małgorzata Tafil-Klawe, prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu

Nawet jeden z najbardziej zadłużonych szpitali kliniczny, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, który ma dług przekraczający 200 mln zł, jest w trakcie restrukturyzacji i chce uniknąć konieczności przekształcenia.

Od 1 lipca samorządy, które zdecydują się na przekształcenie podległych im szpitali, mogą liczyć na  pomoc państwa w spłacie długów szpitali. To efekt wejścia w życie przepisów ustawy o działalności leczniczej z kwietnia 2011 roku.

Więcej:www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH