TOK FM/Rynek Zdrowia | 21-02-2015 13:01

Szpitale i przychodnie rezygnują z pakietu onkologicznego

Dziewięć szpitali i prawie siedemdziesiąt przychodni specjalistycznych - w skali kraju - złożyło w NFZ wnioski o rezygnację z pakietu onkologicznego.

Jeśli chodzi o szpitale, to wycofują się z powodu braku konsylium. Z kolei przychodnie mają problem z badaniami diagnostycznymi.

Czytaj też: Coraz więcej świadczeniodawców nie chce pakietu onkologicznego

Na Lubelszczyźnie pakietu nie realizują dwa szpitale, mniejszy w Krasnymstawie i większy - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie.

Jego dyrektor Jacek Buczek przyznał, że wysłał do NFZ pismo o rezygnacji z pakietu, ponieważ nie ma specjalistów, by stworzyć konsylium. Chodzi o onkologa klinicznego czy radioterapeutę.

Szef chełmskiej placówki rozmawiał ze specjalistami z zewnątrz, ale chcieli takiego wynagrodzenia, którego nie był w stanie zapłacić. Dodaje, że pacjenci z nowotworami są przyjmowani, ale dostają skierowania do innych placówek.

W woj. lubelskim, oprócz dwóch szpitali, z pakietu zrezygnowały też cztery przychodnie. Zrobiły to z powodu braku umów z podwykonawcami na diagnostykę onkologiczną.

Centrala NFZ uspokaja, że mimo rezygnacji niektórych świadczeniodawców z pakietu pacjenci mogą się czuć bezpiecznie.

W skali kraju umowy na realizację pakietu onkologicznego z początkiem stycznia podpisało w kraju ponad 2400 placówek ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i prawie 500 szpitali. Do tego przychodnie lekarza rodzinnego.

W wielu regionach Polski w czasie, gdy jedni rezygnują, inni już pytają, czy wciąż można do pakietu przystąpić.

Więcej: www.tokfm.pl