Szpitale czekają na dotacje, ministerstwo na mapy Dyrektorzy szpitali liczą na unijne dotacje, które pomogą im dostosować placówki do wymogów technicznych i sanitarnych. Fot. Fotolia

W perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 na inwestycje w ochronie zdrowia zarezerwowano ok. 12 mld zł. To dużo więcej niż w latach 2007-2013 (wtedy było to 4,5 mld zł). Szefowie szpitali mają długą listę wydatków, ale teraz myślą głównie o unijnych dotacjach na dostosowanie placówek do wymogów technicznych i sanitarnych. Mają na to czas do końca 2017 r.

Potem mogą być problemy - łącznie z zamknięciem szpitala, który wymagań wynikających ze wspomnianego rozporządzenia ministra zdrowia nie spełni. Według prognoz Związku Powiatów Polskich może chodzić o około 150 szpitali, które potrzebują znacznych nakładów na spełnienie ”szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą”.

Rudolf Borusiewicz, dyrektor ZPP, nie dopuszcza myśli o zamykaniu lecznic. Ale wie też dobrze, że samorządy pieniędzy nie mają. - Często już bardzo zadłużone samorządy nie będą w stanie ich zagwarantować, a o wygenerowaniu środków na inwestycje z funduszy otrzymywanych z NFZ nie ma co marzyć - mówił nam w sierpniu tego roku.

Apelował o przedłużenie do końca 2020 r. okresu dostosowania lecznic do wyznaczonych standardów i uruchomienie mechanizmu wsparcia finansowego z budżetu państwa wraz z możliwością zastosowania okresów przejściowych dla poszczególnych podmiotów leczniczych na modernizację infrastruktury i zakup wyposażenia.

Czytaj: Coraz bliżej: samorządowcy pytają o czas na dostosowanie szpitali

Stanęło na tym, że termin zakończenia inwestycji dostosowawczych w podmiotach leczniczych wyznaczono na 31 grudnia 2017 roku. O specjalnej puli środków z budżetu państwa nie ma mowy.

Nazwy różne, ale pieniądze konkretne
W tej sytuacji to zrozumiałe, że wszyscy właściciele placówek ochrony zdrowia (nie tylko samorządy) z nadzieją patrzą na unijne dotacje. Tymczasem ”Dostosowanie podmiotów do wymogów technicznych i sanitarnych wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia nie jest wyodrębnionym celem dla wykorzystania środków z funduszy europejskich” - zwraca uwagę Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

Ale - co ważne - dodaje jednocześnie, że zgodnie z zapisami dokumentu ”Krajowe ramy strategiczne. Policy paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020” inwestycje polegające na dostosowaniu istniejącej infrastruktury do obowiązujących przepisów będą kwalifikowalne, wszakże pod warunkiem, że ich realizacja jest uzasadniona z punktu widzenia poprawy efektywności (w tym kosztów) i dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH