Szpitale coraz częściej walczą przed sądem o pieniądze za nadwykonania

Coraz więcej lecznic walczy przed sądem o wypłacenie przez Fundusz środków za świadczenia wykonane ponad limit. W tej sytuacji NFZ zdecydował o zwiększeniu rezerwy na ten cel o 100 mln zł - do 320 mln zł.

Z danych resortu zdrowia przedstawionych w Sejmie 24 maja przez Agnieszkę Pachciarz (wówczas podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia) wynika, że w ub. r. nadwykonania wyniosły w sumie około 1,8 mld zł. To wielokrotnie więcej niż rok lub dwa lata temu. W 2010 r. kwota ta opiewała na 500 mln zł, a w 2009 r. wyniosła 270 mln zł.

Jak podkreśliła Agnieszka Pachciarz, oprócz świadczeń, na które przekroczone zostały limity, są także świadczenia, na które szpitale nie wykonały kontraktów. W 2010 r. była to kwota  500 mln zł, podczas gdy nadwykonania za 2011 r. to 150 mln zł. Przypomniała, że "w tym zakresie mogą być prowadzone rozmowy świadczeniodawcy - NFZ co do przesunięć między zakresami oraz ugody przedsądowe".

Problemem dla NFZ może być jednak fakt, że szpitale coraz częściej decydują się na drogę sądową. Dziennik Gazeta Prawna informuje, że w ub. r.  okazała się ona skuteczna w 215 takich przypadkach. Łączna zasądzona na rzecz szpitali kwota nadwykonań to 136 mln zł. Większość tego typu spraw zakończyła się ugodami. Zawarto ich aż 122 na kwotę 75 mln zł.

NFZ zakłada, że w roku 2013 niekorzystnych dla Funduszu rozstrzygnięć może być jeszcze więcej, stąd konieczność zwiększenia rezerwy na ten cel.

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz zauważa jednak, że z aktualnych danych o zakończonych procesach wynika, iż świadczeniodawcy wygrywają je jedynie w 20 proc. - w tylu przypadkach są w stanie wykazać, że domagają sią zapłaty za świadczenia pilne i ratujące życie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH