Pięć szpitali w województwie opolskim, to pierwsze polskie lecznice, które posiadają specjalny certyfikat Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB). Są one gwarancją, że w tych szpitalach leczenie ... nie boli.

Nie boli w Wojewódzkim Centrum Medycznym, Szpitalu Wojewódzkim i szpitalu MSWiA w Opolu oraz w szpitalach powiatowych w Nysie i Strzelcach Opolskich.
Niedostateczne uśmierzanie bólu pooperacyjnego jest poważnym problem lecznictwa – i to nie tylko w Polsce – głównie z przyczyn organizacyjnych i finansowych. Jak pokazują badania światowe, 52-70% chorych skarży się na ból pooperacyjny, a 82% pacjentów leczonych chirurgicznie w szpitalach jednego dnia uważa, że uśmierzenie bólu po zabiegu było słabe.

Ból można... zmierzyć

Najlepsze wyniki w terapii bólu pooperacyjnego uzyskuje się w tych szpitalach, w których powstają zespoły leczenia bólu zapewniające pacjentom stałą opiekę ze strony anestezjologa, chirurga, pielęgniarki anestezjologicznej i zabiegowej podających odpowiednie leki. W kraju – szacunkowo licząc – działa tylko 12 takich stałych zespołów, z czego pięć funkcjonuje w Opolskiem. W szpitalach województwa opolskiego pilotażowy program leczenia bólu realizowano już w latach 2006-2007. Program, którego celem było ułatwienie procesu zdrowienia, powiódł się, a jego koszt w przeliczeniu na pacjenta – jak podczas niedawnej konferencji Rynku Zdrowia „Nowoczesne leczenie bólu” podawał Kazimierz Łukawiecki, dyrektor oddziału NFZ w Opolu – wyniósł ok. 50 złotych.

Mniej powikłań

Zdaniem profesora Jana Dobrogowskiego, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, aby ulżyć pacjentowi w cierpieniu, ból trzeba mierzyć jak... temperaturę i odnotowywać jego natężenie na karcie szpitalnej przy łóżku chorego.
– Pomiar jest bardzo prosty. Wystarczy prosić chorego by określił natężenie bólu w skali od 1 do 10 – mówi profesor. – Udowodniono naukowo, że prawidłowe uśmierzanie bólu u pacjentów pooperacyjnych skutkuje mniejszą liczbą powikłań. W efekcie szybciej opuszczają szpital i rzadziej tam wracają na ponowne leczenie.
Doktor Józef Bojko, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, regionalny konsultant ds. anestezjologii i intensywnej terapii mówił Rynkowi Zdrowia, że program udało się zrealizować. A to dlatego, że Opolszczyźnie zarówno lekarze, dyrekcje szpitali, jak i płatnik, zgodzili się co do tego, iż leczenie bólu jest ważnym elementem jakości opieki zdrowotnej. Realizacja dwuletniego programu w Opolskiem kosztowała ok. 700 tys. złotych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH