Kierownictwo MSWiA nie wyklucza przekazania części spośród 29 szpitali należących do tego resortu samorządom wojewódzkim.

Marszałkowie, których portal rynekzdrowia.pl zapytał o opinię w tej sprawie, bardzo pozytywnie oceniają taki projekt.

Wioletta Paprocka, rzecznik MSWiA, powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl, że to wprawdzie tylko jeden z branych pod uwagę wariantów, jednak nie można wykluczyć, że właśnie takie rozwiązanie zostanie przyjęte. Poinformowała także, że resort nie prowadził dotychczas żadnych rozmów z regionami, nie czynił także przygotowań w postaci projektów regulacji prawnych.

Szpitale MSWiA otwarte od 1999 r. dla wszystkich pacjentów, byłyby, zdaniem marszałków, doskonałymi nabytkami dla regionalnych systemów ochrony zdrowia. Są z reguły dobrze wyposażone w aparaturę medyczną, zatrudniają świetnych specjalistów, wiele spośród nich jest również daleko zaawansowanych w realizacji dostosowania do nowych wymagań sanitarnych i technicznych. Lecznice MSWiA nie należą także do najbardziej zadłużonych szpitali. Niektóre placówki, np. w Gdańsku, Opolu czy Łodzi, mają wprawdzie kłopoty finansowe, ale nie na tyle duże, by miały stanowić większy problem.

– Byłoby oczywiście najlepiej, gdyby przed przekazaniem samorządom wojewódzkim szpitale MSWiA zostały oddłużone, ale to tylko jedna z pozycji na długiej liście spraw do uzgodnienia – uważa Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Najważniejsza jest integracja usług medycznych w regionie i dojście do racjonalizacji ich lokalnej sieci. Uważam, że nie ma u nas potrzeby utrzymywania szpitali resortowych.

Dyrektorzy szpitali MSWiA niechętnie mówią o planach resortu. Nie oceniają ich, ponieważ  nie dotarły jeszcze do nich żadne oficjalne informacje w tej sprawie. Przyznają jednak, że lecznice marszałkowskie mogą liczyć na znacznie większe dofinansowanie swoich inwestycji i zakupów sprzętu medycznego. Mają także większe szanse na środki unijne. Zmiana organu założycielskiego nie byłaby może zatem taka zła, tym bardziej, że szpitale MSWiA, podobnie jak wojewódzkie, i tak leczą wszystkich, zgłaszających się do nich mieszkańców regionu.

Procent pacjentów – mundurowych pracowników resortu – jest w poszczególnych szpitalach bardzo różny: w ZOZ MSWiA w Poznaniu to około 25 proc., w Katowicach ponad 50 proc., a w Bydgoszczy nie więcej, niż 4 proc.

Więcej o zamyśle przejęcia resortowych lecznic przez samorządy wojewódzkie - w miesięczniku Rynek Zdrowia, nr 6/35 - czerwiec 2008 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH