Szpital w Zambrowie spółką powiatu, miasto oddaje udziały

Powiat zambrowski będzie jedynym udziałowcem spółki prowadzącej szpital. Powiat niemal od czterech lat zarządzał nią wspólnie z samorządem miasta Zambrowa (województwo podlaskie). Miasto postanowiło oddać udziały nieodpłatnie.

Jak poinformował  Kazimierz Dąbrowski, burmistrz Zambrowa, Szpital Powiatowy w Zambrowie jest jedynym w województwie podlaskim, który działa w formie spółki samorządowej. Powiat ma 51 proc. akcji, miasto 49 proc. Wartość udziałów oddawanych przez miasto to 3 mln 954 tys. zł.

- Uchwałę w sprawie przejęcia udziałów od miasta przyjęli 28 października radni powiatu zambrowskiego. By decyzja miała moc prawną, musi jeszcze zostać sformalizowana w formie umowy i aktu notarialnego - powiedział Stanisław Krajewski, starosta zambrowski.

Starosta podkreślił, że rezygnacja przez miasto z udziałów oznacza mniej pieniędzy dla szpitala - głównie na inwestycje - ale nie potrafił konkretnie podać, jakie to kwoty. Na razie nie planuje jednak wystawić części udziałów na sprzedaż na wolnym rynku. Będą natomiast rozmowy z lokalnymi samorządami na temat wsparcia szpitala.

Powiat i miasto prowadziły szpital od początku 2008 roku. Według starosty jest kilka powodów, dla których miasto oddaje swoje udziały, m.in. finansowy. Przyznaje jednak, że chodzi też o kwestie personalne związane z prezesem spółki prowadzącej szpital.

Burmistrz Zambrowa powiedział, że miasto zrezygnowało z udziałów głównie dlatego, że "starosta miał inną koncepcję rozwoju placówki". Wyjaśnił, że miastu zależało na tym, by szpital skupił się na zaspokojeniu podstawowych potrzeb mieszkańców, starosta zaś - w jego ocenie - myślał o realizacji "wielkich inwestycji", na które szpitala nie stać, np. o budowie sali operacyjnej. Według burmistrza teraz łatwiej będzie starostwu podejmować decyzje w sprawie szpitala.

Przyznał też, że czarę goryczy w sprawie szpitala przelała sprawa prezesa spółki prowadzącej szpital. Dąbrowski zarzuca staroście, że obsadził to stanowisko, kierując się kluczem politycznym a nie merytorycznym.

Kilka lata temu szpital w Zambrowie - jako pierwszy szpital w województwie podlaskim - był już blisko prywatyzacji. Miejscy radni wyrazili wtedy zgodę na propozycję inwestorów, którzy zgłosili się do przetargu. Ostatecznie firma wycofała się jednak, co tłumaczono m.in. niejasną polityką resortu zdrowia co do planów tworzenia sieci szpitali w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH