Szpital w Środzie Śląskiej zawiesił działalność większości oddziałów Zawieszenie wykonywania świadczeń dotyczy chirurgii, oddziału wewnętrznego oraz położnictwa i ginekologii (zdjęcie ilustracyjne)

Szpital Specjalistyczny w Środzie Śląskiej wchodzący w struktury Polskiego Holdingu Medycznego Polskie Centrum Zdrowia zaprzestał realizowania świadczeń na oddziałach, poza pediatrycznym. Jak szpital informował lokalne władze, powodem jest planowany dostosowawczy remont. NFZ przekazał kontrakt innym, najbliżej położonym podmiotom.

Od 1 lipca szpital nie realizuje świadczeń medycznych, co potwierdził nam w rozmowie Mariusz Żałobniak, sekretarz średzkiego starostwa powiatowego.

Dokładnie mowa jest o zawieszeniu świadczeń. - Zawieszenie wykonywania świadczeń medycznych przez Polskie Centrum Zdrowia w Środzie Śląskiej dotyczy oddziału chirurgii ogólnej, oddziału wewnętrznego oraz oddziału położnictwa i ginekologii - potwierdził sekretarz.

Pediatria zostaje
Dodał, że PCZ nadal wykonuje świadczenia w zakresie opieki świątecznej i nocnej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jak wynikało z wcześniejszych komunikatów, wśród zawieszanych oddziałów szpitala znajdował się także oddział pediatryczny. Jak wyjaśnia sekretarz starostwa, przez najbliższe pół roku mali pacjenci znajdą jednak w szpitalu potrzebną im opiekę.

- Pierwotnie wypowiedzenie umowy przez PCZ do końca tego roku obejmowało także oddział pediatrii. Jednak w wyniku rozmów zarówno starosty powiatu średzkiego jak i wojewody dolnośląskiego oraz NFZ i PCZ wycofano się z zawieszenia działalności szpitalnej opieki pediatrycznej - mówi nam Mariusz Żałobniak.

Umowa NFZ z Polskim Centrum Zdrowia Środa Śląska uległa rozwiązaniu od 30 czerwca 2015 r. Gdyby szpital jej nie wypowiedział, mógł w oparciu o jej warunki leczyć pacjentów do czerwca 2016 r., bo do tego czasu obowiązywał kontrakt zawarty z dolnośląskim NFZ w oparciu o umowy wieloletnie, jakie podpisywały szpitale kilka lat temu.

Powodem - remont
Jak przekazała nam Joanna Mierzwińska, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, szpital może ponownie stanąć do konkursu na udzielanie świadczeń o ile spełni wszystkie wymagania. Konkursy zapewne zostaną przeprowadzone w I kwartale 2016 r.

W województwie nie każdy powiat ma swój szpital. Bez szpitala są Polkowice.

Szpital nie musiał podawać powodów, dla których wypowiada umowę. Stąd w wypowiedzeniu, jakie dotarło do NFZ nie ma informacji dlaczego spółka zdecydowała się na taki krok. Polskie Centrum Zdrowia Środa Śląska informowało NFZ o zamiarze rezygnacji ze świadczeń już 31 marca br.

Ja wyjaśnia sekretarz starostwa, wypowiedzenie przez szpital kontraktu z NFZ spowodowane było koniecznością dokończenia prac remontowych i dostosowawczych placówki, wynikających z przepisów prawa.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH