
Radiolodzy ze szpitala w Radomiu nie przyjęli nowych warunków pracy, zgodnie z którymi mieliby codziennie pracować dłużej za te same pieniądze. By zapewnić bezpieczeństwo pacjentów, lecznica musi zlecić m.in. wykonywanie badań i opisów zdjęć rentgenowskich firmie zewnętrznej.
Jak poinformował w środę (10 lutego) wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, któremu podlega miejska służba zdrowia, Radomski Szpital Specjalistyczny ogłosił konkurs na udzielanie całodobowych specjalistycznych świadczeń zdrowotnych z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej.
Według wiceprezydenta istnieje ryzyko, że z pracy w szpitalu odejdzie większość radiologów, którzy nie przyjęli nowych warunków pracy. Wówczas mogłoby dojść do sytuacji, że w szpitalu zabraknie lekarzy wykonujących m.in. opisy zdjęć rentgenowskich, USG czy badania tomografem komputerowym.
- Konkurs został ogłoszony po to, by zapewnić ciągłość obsługi i bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów - stwierdził Zawodnik. Dodał, że od stycznia trwają rozmowy z lekarzami. - Liczę na to, że jeszcze dojdziemy do porozumienia. Wyprowadzenie na zewnątrz usług związanych z opisywaniem badań traktujemy jako ostateczność - zaznaczył wiceprezydent. Termin składania ofert przez firmy zewnętrzne upływa 16 lutego.
Lekarze - zgodnie z nowymi warunkami pracy - mieliby codziennie za te same pieniądze pracować ponad 2,5 godziny dłużej. - Na to się nie zgadzamy i rozmawiamy o podwyżkach. Jeśli dyrekcja szpitala się nie zgodzi, będziemy szukać pracy w innych lecznicach, w których radiolodzy dostają większe pieniądze - powiedział PAP jeden z lekarzy.
Na początku grudnia ub. roku wypowiedzenia zmieniające warunki pracy otrzymało ponad 100 pracowników Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, m.in. fizjoterapeuci, technicy i lekarze radiologii oraz pracownicy prosektorium. Wszyscy, poza lekarzami radiologami i trzema fizjoterapeutami, przyjęli nowe umowy. Radiolodzy na starych warunkach będą pracować do końca lutego.
Zmiany warunków pracy są związane z przepisami ustawy o działalności leczniczej, które weszły w życie w 2014 r. Przepisy te określają wymiar czasu pracy poszczególnych grup zawodowych - lekarze radiolodzy w ramach szpitalnego etatu mają pracować nie jak do tej pory - 5 godzin dziennie, ale - tak jak pozostali medycy - 7 godzin i 35 minut. We wrześniu ub. roku badający ustawę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wydłużenie czasu pracy jest zgodne z Konstytucją.


- CZ, 21:25 Badanie: czy kampanie prozdrowotne mają realny wpływ na nasze życie?
- CZ, 21:09 Elbląg: nowy konkurs na dyrektora szpitala, tłumu chętnych nie widać
- CZ, 20:29 II Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych: trwa rejestracja
- CZ, 20:02 Śląskie: jest postępowanie ws. nieważności uchwały preferującej zaszczepione dzieci
- CZ, 19:18 Ekspert: wstępne wyniki programu KOS-zawał są bardzo zachęcające
- CZ, 19:10 Szczecin: w szpitalu w Zdrojach zoperowali skoliozę nowatorską metodą
- CZ, 18:28 Cieszyn: dzięki instalacji fotowoltaicznej szpital zaoszczędzi 50 tys. zł rocznie
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 3 Eksperci: stwardnienie rozsiane nie oznacza niepełnosprawności
- 4 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 5 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- 6 Starzeją się lekarze i pielęgniarki. Następców ze świecą szukać
- 7 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych