Szpital w Opatowie ma już kontrakt z Funduszem

Szpital w Opatowie od 1 sierpnia znowu pracuje w ramach kontraktu z Funduszem.

Przez tydzień świadczenia medyczne opłacał samorząd powiatowy po tym, gdy spółka, której jest właścicielem, przejęła zarządzenie lecznicą od zadłużonego prywatnego dzierżawcy.

Jak poinformowała Beata Szczepanek, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, kontrakt otrzymały wszystkie szpitalne oddziały, które do tej pory funkcjonowały w opatowskiej lecznicy: wewnętrzny, chirurgiczny, ginekologiczno-położniczy, pediatryczny, neonatologiczny oraz oddział anestezjologii i intensywnej opieki medycznej.

- Powiatowa spółka spełniła warunki formalno-prawne i merytoryczne, konieczne do uzyskania kontraktu, który będzie obowiązywał do końca roku. Za świadczenia udzielane od dzisiaj pacjentom szpital będzie miał płacone z NFZ. Dzięki podjętym przez nas odpowiednio wcześniej działaniom, placówka bez kontraktu pracowała jedynie przez tydzień, a nie dużo dłużej, jak zakładały władze powiatu - powiedziała Szczepanek.

W sierpniu zostaną rozstrzygnięte konkursy na udzielnie świadczeń w 15 poradniach przyszpitalnej przychodni. Część poradni, tych najbardziej potrzebnych pacjentom, ma funkcjonować na kontrakcie NFZ od połowy miesiąca, pozostałe - od września.

Spółka Top Medicus, w której jedynym udziałowcem jest powiat opatowski, zarządza szpitalem w Opatowie od 25 lipca. Samorząd przejął lecznicę od prywatnej spółki "Twoje Zdrowie" Lekarze Specjaliści z Katowic, która prowadziła placówkę przez niemal trzy lata. Pod koniec czerwca zarząd powiatu opatowskiego wypowiedział jej ze skutkiem natychmiastowym dzierżawę szpitala. Powodem były m.in. dwumiesięczne zaległości w zapłacie czynszu.

Po przekazaniu przez starostę informacji o wypowiedzeniu dzierżawy, świętokrzyski oddział NFZ wypowiedział prywatnej spółce kontrakt - obowiązywał on do 24 lipca. Wcześniej ogłoszono konkurs, tak aby nowy właściciel mógł jak najszybciej uzyskać kontrakt na finansowanie świadczeń medycznych z Funduszu.

Przez tydzień działalność szpitala była finansowana ze środków powiatu. Jak mówił wcześniej PAP starosta opatowski Bogusław Włodarczyk, samorząd zapewnił środki na długie funkcjonowanie lecznicy bez pieniędzy z NFZ - liczono się m.in. z możliwością nieuzyskania kontraktu w tym konkursie.

Opatowski szpital powstał pod koniec XIX w. W ostatnim czasie do nowego gmachu przeniesiono oddziały ze starego budynku lecznicy. W planach jest uruchomienie w placówce m.in. Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i hospicjum. Według starosty pracę mogłoby znaleźć od 80 do 150 nowych pracowników. Obecnie lecznica ma ponad sto łóżek na sześciu oddziałach. Zatrudnia 230 osób i zalicza się do największych pracodawców w powiecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH