Szpital w Opatowie jako pierwszy w kraju wypadnie z sieci szpitali Szpital w Opatowie jako pierwszy w Polsce wypadnie z sieci szpitali. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Na pewno szpital w Opatowie wypadnie z sieci, to nie ulega wątpliwości. Jest to pierwsza tego typu sytuacja w kraju - mówi Rynkowi Zdrowia Beata Szczepanek, rzecznik prasowa Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

W komunikacie prasowym przesłanym 20 października PAP spółka Centrum Dializa, która dzierżawiła Szpital w Opatowie, informowała, że zwróciła się do starosty z propozycją rozwiązania za porozumieniem stron umowy dzierżawy opatowskiego szpitala, ze skutkiem na 31 października.

"Jednocześnie Centrum Dializa poinformowało starostę, że w razie niewyrażenia zgody zawiesi działalność szpitala, gdyż zarządzanie nim zostało przez działania starosty skutecznie uniemożliwione" - napisano w komunikacie.

W efekcie planowane jest przejęcie szpitala przez powiatową spółkę Top Medicus, która obecnie na mocy umowy z NFZ prowadzi Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i udziela świadczeń rehabilitacyjnych.

NFZ "trzyma rękę na pulsie"
- Sprawa jest rozwojowa. Spółka (Dializa - red.) porozumiała się ze starostwem, że dopóki urząd nie uporządkuje kwestii przejęcia szpitala przez ich własną spółkę, to świadczenia będą udzielane. Szpital w Opatowie, który prowadzi spółka Dializa, był szpitalem sieciowym. Spółka powiatowa (Top Medicus - red.) nie jest spółką "sieciową", w związku czym nie może prowadzić szpitala sieciowego - tłumaczy rzecznik świętokrzyskiego NFZ Beata Szczepanek.

Dodaje:- Prawnie nie jest to proste. Na pewno ten szpital wypadnie z sieci, to nie ulega wątpliwości. Jest to pierwsza tego typu sytuacja w Polsce.

Wyjaśnia, że pozostanie szpitala w sieci po przejęciu przez spółkę powiatową jest niemożliwe ze względów prawnych, ustawowych. - Ale to nie oznacza, że jeżeli szpital wypadnie z sieci, to zostanie zamknięty. On o prostu będzie inaczej finansowany - uspokaja.

Informuje, że obecnie trwają rozmowy starostwa ze spółką Dializa, a NFZ "trzyma rękę na pulsie". Wyjaśnia, że po zamknięciu formalności Fundusz najprawdopodobniej będzie ogłaszał konkursy na poszczególne świadczenia - w uproszczeniu - na poszczególne oddziały opatowskiego szpitala.

Rzecznik zdradza, że jeszcze w bieżącym tygodniu zaplanowane jest spotkanie w tej sprawie przedstawicieli Funduszu, starostwa i nowej spółki.

- Nie wiem, czy to się w listopadzie rozstrzygnie, ale płynność finansowania szpitala będzie zachowana. Dla pacjentów najważniejsze jest to, że nie zostaną pozbawieni opieki medycznej - podsumowuje.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH