Szpital w Lesku bez dyrektora: związkowcy protestują przeciwko jego odwołaniu

Od blisko tygodnia SPZOZ Szpital Powiatowy w Lesku pozostaje bez kadry zarządzającej: odwołanego z funkcji dyrektora oraz jego zastępcy ds. lecznictwa. Na razie brakuje także osoby pełniącej obowiązki dyrektora. Zakładowa "Solidarność" ocenia, że decyzja starostwa ws. odwołania szefa placówki jest niebezpieczna dla lecznicy. Starosta jest innego zdania.

W miniony czwartek (31 października) odwołany został z funkcji dyrektora szpitala Wiesław Kuzio, a zastępca dyrektora ds. lecznictwa, dr n. med. Leonard Teneta, złożył dymisję z zajmowanego stanowiska. Powołana przez zarząd powiatu do pełnienia obowiązków dyrektora Zdzisława Winiarczyk, naczelna pielęgniarka szpitala, w poniedziałek (4 listopada) przedstawiła zwolnienie lekarskie, na którym będzie przebywała przynajmniej do końca tygodnia.

Wiesław Kuzio został odwołany ze stanowiska dyrektora w związku z negatywną opinią Rady Powiatu w Lesku dotyczącą działalności SPZOZ. Wraz z jego odwołaniem ogłoszono konkurs na to stanowisko, które zostanie obsadzone nie wcześniej, niż na początku 2014 r.

W sprawie odwołania Wiesława Kuzio protestuje zakładowa organizacja NSZZ "Solidarność" argumentując, że o zamiarze zwolnienia dyrektora nie zostały poinformowane organizacje zakładowe w szpitalu. Decyzja ta nie była również konsultowana z Radą Społeczną lecznicy.

Konsekwencje mogą być groźne
- W poniedziałek na ręce starosty złożyliśmy podpisane przez pracowników listy przeciwko odwołaniu dyrektora oraz pismo protestacyjne. Zwróciliśmy uwagę, że szpital został bez kadry zarządzającej, jednak - zdaniem starosty - nie ma żadnego zagrożenia: lekarze pracują, karetki wyjeżdżają - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jadwiga Orłowska, szefowa szpitalnej "Solidarności".

- Pozostaje jednak pytanie, kto będzie administrował placówką? 10 listopada mają zostać wypłacone pobory, a nie ma osoby, która podpisałaby odpowiednie dokumenty - dodaje.

Jej zdaniem najistotniejsze zagrożenia wiążą się jednak z niebezpieczeństwem utraty dotacji na budowę przyszpitalnego lądowiska dla śmigłowców, na które mają zostać ogłoszone przetargi. Kolejną ważną kwestią jest konieczność rozliczenia do końca listopada unijnych dotacji na kupiony za blisko 9 mln zł sprzęt dla SOR i OIT. Jakby tego było mało, zbliża się okres kontraktowania.

Zadłużenie nie rosło, ale...

27 września w leskim szpitalu uruchomione zostały dwa nowoczesne oddziały: SOR i OIT, które od 16 października uzyskały kontrakt z NFZ. Jak wskazuje Orłowska,  powinny one znacząco podnieść przychody szpitala.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH