Kielecka spółka Artmedik prowadzi od 1 lipca szpital w Jędrzejowie (Świętokrzyskie), który wydzierżawiła od powiatu na 40 lat. Decyzję o wydzierżawieniu podjęła Rada Powiatu Jędrzejowskiego kilka miesięcy temu. Uznała ona, że jest to jedyny sposób na poprawienie kondycji finansowej szpitala i zapewnienie mu normalnego funkcjonowania.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie przejąła wraz z kontraktem szpitala powiatowego z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz pracownikami powiatowego ZOZ, a liczbę zatrudnionych lekarzy zwiększyła o sto procent. Pozyskała, m.in. neonatologa, wznowiła pracę porodówki i oddziału noworodkowego, które zawieszono z braku specjalisty. Notabene, w lutym, właśnie z braku obsady lekarskiej dyrektor szpitala zdecydował o ewakuacji czterech noworodków i trzech kobiet w ciąży.

Zakupiła ponadto urządzenia medyczne za ponad 1 mln zł, m.in. ultrasonograf dla oddziału ginekologiczno-położniczego i echokardiograf dla wewnętrznego. Uruchamiana jest nowa izba przyjęć. Planuje się otwarcie szkoły rodzenia.

Pierwsza taka prywatyzacja
Szpital w Jędrzejowie jest pierwszą lecznicą w województwie świętokrzyskim prowadzoną przez prywatną firmę. Decyzję o wydzierżawieniu szpitala i sprzętu prywatnej firmie podjęła Rada Powiatu jędrzejowskiego kilka miesięcy temu. Uznała ona, że jest to jedyny sposób na poprawienie kondycji finansowej szpitala i zapewnienie mu normalnego funkcjonowania. Placówka, gdy zapadła decyzja o dzierżawie, miała 5 mln złotych długu.  Firmę wybrano w drodze przetargu. Pierwszy przetarg został ogłoszony w ubiegłym roku, jednak ze względu na wysoką cenę czynszu dzierżawnego, która wynosiła 120 tysięcy złotych miesięcznie, nie było zainteresowania. Przy drugim kwota została obniżona o połowę. Artmedik jako jedyna zgłosiła się do rozstrzygniętego w marcu przetargu na dzierżawę jędrzejowskiego szpitala. Miesięcznie za dzierżawę płaci powiatowi 60 tys. zł czynszu.
Firma Artmedik, należy do Agnieszki Chaińskiej, córki Ryszarda Hochla znanego w województwie biznesmena z branży mięsnej.

Jednym z zarzutów przeciwników wyboru tej spółki jako dzierżawcy szpitala był brak doświadczenia w prowadzeniu placówek medycznych. Artmedik bowiem dotychczas prowadził jedynie apteki. Nowym dyrektorem jędrzejowskiego szpitala został jednak Jarosław Wójcicki, który ma doświadczenie w zarządzaniu lecznicami, kierował m.in. Szpitalem Miejskim w Kielcach.

***

Czas pokaże, czy wybór był trafny, a pacjenci i personel rzeczywiście zyskają. Na pewno długi okres dzierżawy jest korzystny dla inwestora, który czuje się bezpieczniej inwestując pieniądze w dzierżawiony szpital ze świadomością, czasu na ich odzyskanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH