Zdaniem prof. Michała Kuleszy, zarząd województwa lubuskiego nie złamał prawa udzielając zadłużonemu na 300 mln zł Szpitalowi Wojewódzkiemu w Gorzowie Wielkopolskim pożyczki ze środków pochodzących z emisji obligacji. Innego zdania jest Najwyższa Izba Kontroli.

Delegatura NIK w Zielonej Górze zarzuca Krzysztofowi Szymańskiemu, marszałkowi lubuskiemu, manipulowanie deficytem budżetowym w celu przekazania 85 mln zł z obligacji szpitalowi w Gorzowie. Tymczasem, zgodnie z uchwałą sejmiku, pieniądze z emisji papierów wartościowych powinny zostać przeznaczone na inwestycje transportowe, tj. remonty dróg i kolej, a nie na pomoc dla zadłużonej lecznicy.

12 lipca ub.r. sejmik zwiększył, na wniosek marszałka, wydatki województwa o 85 mln zł. Tego samego dnia, o taką samą kwotę zwiększył również dochody, które miały pochodzić ze sprzedaży gruntów i budynków gorzowskiego szpitala. Sprzedaży, której nie było. Zdaniem NIK manipulowanie deficytem miało służyć przygotowaniu gruntu pod emisję obligacji.

NIK oceniła, że marszałek naruszył ustawę o obligacjach (za co grozi grzywna do 5 mln zł oraz do dwóch lat więzienia), nierzetelnie planował dochody i wydatki oraz prawdopodobnie wprowadził w błąd radnych sejmiku.

Relacja marszałka Szymańskiego jest krótka: samorząd regionu chciał pomóc szpitalowi, udzielając mu stosowną uchwałą sejmiku pożyczki w wysokości 87,5 mln zł. Gra była warta świeczki, ponieważ lecznica zakończyła dzięki temu restrukturyzację i mogła podjąć starania o umorzenie 50 mln zł zobowiązań. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem, a zarzuty NIK wynikają z nadinterpretacji prawa przez kontrolerów.

Marszałek twierdzi, że chce jak najszybciej stanąć przed prokuratorem i sądem. Przygotowując się do obrony swoich racji zlecił wykonanie ekspertyzy, którą przygotował prof. Michał Kulesza, twórca reformy samorządowej. Jego zdaniem, działania podjęte przez samorząd regionalny były zgodne z prawem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH