Rząd przyjął program

Narodowy Fundusz Zdrowia ma dokonywać ich audytu medycznego i oceny możliwych do wypracowania przychodów, natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego oceny ekonomicznej i finansowej.

– Każdy samorząd, który zdecyduje się przekształcić szpital w spółkę prawa handlowego, dostanie pomoc od rządu – zapewnia minister zdrowia Ewa Kopacz.

Waleria Dąbrowska z opolskiej Solidarności służby zdrowia jest przeciwna tej koncepcji:

– To jest mydlenie oczu.

Starosta prudnicki Radosław Roszkowski twierdzi, że miejscowy szpital po przekształceniu w spółkę prawa handlowego bardzo dobrze sobie radzi.

– Przede wszystkim co roku wykazuje zysk. A w tej chwili szukamy inwestora strategicznego, żeby szpital mógł się dalej rozwijać.

– Jeśli dajemy sobie radę w ramach struktury samodzielnej publicznej jednostki, to powinniśmy sobie dać radę także po przekształceniu, zwłaszcza, że będziemy mieli zmniejszone obciążenia z tytułu obsługi zadłużenia – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Bogdan Bury, dyrektor Powiatowego Szpitala SPZOZ w Głubczycach. – Jeśli chodzi o wypracowywanie zysku, byłbym bardzo ostrożny w formułowaniu takich stwierdzeń. Nie mniej przez ostatnie dwa lata robimy wszystko aby się bilansować i jakoś nam to wychodziło.

Szpital ma wyremontowany oddział wewnętrzny. Czekają go jednak jeszcze prace remontowe na innych oddziałach oraz termomodernizacja budynku. Do tego ostatniego przedsięwzięcia szpital musi mieć  środki własne, chociaż będzie je realizował we współfinansowaniu z Bankiem Ochrony Środowiska. W tej chwili szpital uzupełnia swój sprzęt diagnostyczny - trwają prace przy montażu tomografu komputerowego, mammografu i elektroencefalografu.

– Leczenie w naszym szpitalu nadal będzie bezpłatne – twierdzi starosta Józef Kozina. – Jesteśmy już po rozmowach z dyrekcją szpitala i pracownikami. Wypowiedziała się w tej sprawie również jego rada społeczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH