Szpital w Blachowni jako publiczno-prywatna spółka?

Powołanie spółki z udziałem powiatu częstochowskiego i obecnego dzierżawcy zlikwidowanego wcześniej przez samorząd szpitala w Blachowni (woj. śląskie) może być sposobem rozwiązania patowej sytuacji po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sąd uznał uchwałę rady powiatu likwidującą Szpital Powiatowy im. R. Weigla w Blachowni za nieważną, tymczasem jej skutki zmieniły całkowicie sytuację szpitala, który cały czas świadczy usługi medyczne.

Dwa lata temu powiatowi radni zdecydowali o likwidacji zadłużonej publicznej placówki. Szpital wydzierżawili na 30 lat prywatnej firmie, która zawiera teraz umowy na świadczenia z NFZ. Pacjenci mają cały czas zapewniony dostęp do świadczeń.

Zgodnie z umową firma przez trzy lata płaci niższy czynsz, nie może jednak zwalniać pracowników. Dzierżawca zobowiązał się też do inwestowania w placówkę, właśnie powstaje tam pracownia tomografii komputerowej.

Już po likwidacji powiat wziął kredyt i spłacił długi szpitala w wysokości blisko 6 mln zł. Raty kredytu ma spłacać do 2016 roku

Przeciwko przekształceniu szpitala cały czas protestowała Solidarność, obawiając się o los pracowników. Skierowała sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ten skargę oddalił. Związek złożył kasację do NSA, który uznał uchwałę rady powiatu za nieważną. Wyrok jest prawomocny.

Związkowcy oczekują, że szpital wróci w ręce samorządu. Ich zdaniem sytuacja pracowników szpitala, zatrudnianych obecnie przez dzierżawcę, jest bardzo zła.

W środę (9 marca) w Katowicach odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie z udziałem wicewojewody śląskiego Piotra Spyry. Wicestarosta Janusz Krakowian poinformował, że starostwo stoi na stanowisku, iż nie można odwrócić skutków prawnych unieważnionej uchwały. Rozwiązania sytuacji jego zdaniem można poszukać w ramach partnerstwa publiczno-prawnego, powołując spółkę z dzierżawcą szpitala.

Zdaniem wicewojewody Spyry przejęcie większościowego udziału w spółce byłoby pożądane, by przywrócić kontrolę starostwa nad szpitalem, czego m.in. domaga się strona związkowa. Jest bowiem przekonana, że tylko w ten sposób można w pełni zabezpieczyć prawa pracownicze osób zatrudnionych w szpitalu. Rozmowy między stronami będą kontynuowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH