Chęć przystąpienia do przedsiębiorstwa społecznego deklaruje prawie 90 proc. pracowników stołecznego Szpitala Wolskiego. Pracownicy placówki złożyli w tej sprawie pismo do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Poseł Marek Balicki, dyrektor Szpitala Wolskiego mówi, że zarówno on,  jak i jego pracownicy nie zgadzają się, by warszawskie placówki zostały przekształcone w jedną lub kilka spółek komercyjnych. Nie zgadzają się tym samym na rozwiązanie, jakie proponuje im ratusz.

Dyrektor twierdzi, że spółka pracownicza działałby na zasadzie non profit, majątek szpitala pozostałby własnością miasta i byłby jej użyczony lub dzierżawiony. Udziały w utworzonej spółce podzielone zostałyby pośród pracowników z zaznaczeniem,  że nie można ich sprzedać przez następne dziesięć lat. Zysk w całości zostałby przekazany na działalność szpitala.

– Miasto chce przekształcić szpitale w spółki, które mają przynosić zyski, a takie rozwiązanie nie ma na celu dobra pacjentów. Ponadto szpitale mają zostać połączone ze sobą, np. Szpital Wolski miałby być połączony ze Szpitalem Bielańskim - na to się nie zgadzamy – stwierdza Balicki.

Wstępnie projekt miasta zakładał, że powołanie spółki prawa handlowego, która przejmie miejskie szpitale. Do spółki miał być wniesiony majątek szpitali oraz mieli zostać przeniesieni wszyscy pracownicy. Miasto zachowałoby 100 proc. udziałów.

W tej chwili ratusz zastanawia się nad utworzeniem czterech spółek powstałych z połączonych szpitali: Wolskiego z Bielańskim, Grochowskiego z Czerniakowskim, Praskiego z lecznicą przy u. Solec oraz szpitala z ul. Inflanckiej połączonego z lecznicą św. Rodziny, św. Zofii i Warszawskim Szpitalem dla Dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH