Szpital należący do prywatnej sieci i publiczne placówki wspólnie zabiegają o unijną dotację

Specjalizacja placówek, nowoczesna rehabilitacja i diagnostyka, wspólny system informatyczny - to główne elementy projektu obejmującego cztery szpitale w zachodniej części Małopolski: w Chrzanowie, Olkuszu, Wadowicach i Oświęcimiu. Stawką jest 50 mln złotych z funduszy unijnych.

Jak przekonuje Ewa Potocka, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie i pomysłodawczyni projektu, skorzystają na nim nie tylko poszczególne szpitale, ale przede wszystkim pacjenci, którzy mogą spodziewać się świadczenia usług medycznych na wysokim poziomie i bliżej swoich domów.

Nowością przedsięwzięcia jest to, iż bierze w nim udział, obok szpitali publicznych, placówka niepubliczna - Szpital Powiatowy im. Franciszka Kryszałowicza - NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu, należący do prywatnej sieci lecznic Grupa Nowy Szpital.

Forma własności bez znaczenia
- W staraniach o unijne pieniądze nie ma znaczenia czy szpital jest publiczny, czy nie. Ale rzeczywiście, chyba po raz pierwszy w Polsce wspólnie ubiegamy się z placówką niepubliczną o unijną dotację - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Potocka. - Staraliśmy się po prostu dogadać, aby każdy szpital z naszego subregionu, uczestniczący w tym projekcie, odniósł określone korzyści.

Andrzej Świątek, zastępca dyrektora ds. operacyjnych Nowego Szpitala w Olkuszu, podkreśla, że jego placówka jest jedną z dwunastu lecznic zarządzanych przez Grupę Nowy Szpital i to z nimi przede wszystkim będzie integrować swoje działania. Jednak nie wyklucza współpracy także z innymi szpitalami, szczególnie z sąsiednich miast.

- Zasady tej współpracy muszą być zaakceptowane przez kierownictwo całej Grupy Nowy Szpital. Mam nadzieję, że ogólny zarys projektu, który już powstał, pozytywnie oceni także samorząd województwa. Zakładamy współpracę w diagnostyce, a szczególnie w radiologii. Mamy w tej dziedzinie duże doświadczenie związane z działaniem naszego centrum opisowego dla całej Grupy - stwierdza Andrzej Świątek. Nie wyklucza, że podobny model może powstać z myślą o innych szpitalach zachodniej Małopolski.

- Na pewno też sąsiadujące szpitale mogłyby sobie pomagać w przypadku jakiejkolwiek awarii sprzętu czy innych trudnych sytuacjach. Z pewnością ten program współpracy daje szansę doposażenia naszych placówek w niezbędny sprzęt i aparaturę, a także w łącza, oprogramowanie i komputery niezbędne w radiologii - dodaje dyrektor Świątek

- Nasz projekt, poprzez realizację pomysłu na kilku płaszczyznach, zakłada przede wszystkim zwiększenie dostępności do świadczeń dla pacjentów. I to jest nasz główny cel - stwierdza Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH