W wtorek (16 grudnia) Rada Społeczna Szpitala im. L. Rydygiera w Katowicach pozytywnie zaopiniowała uchwałę o likwidacji placówki, chociaż służby wojewody dopatrzyły się uchybień formalno-prawnych.

Pracownicy szpitala są przerażeni, bo według deklaracji przedstawiciela zakonu Bonifratrów (ma przejąć katowicką lecznicę), zatrudnieniu u nowego właściciela znajdzie 80 proc. dotychczasowej załogi. Katowice poniosą duże koszty związane z oddaniem Bonifratrom szpitala. Złożą się na nie m.in. odprawy dla zwalnianych pracowników - ok. 3 mln złotych.

Do tego miasto musi pokryć zadłużenie szpitala (w wysokości ok. 5 mln) oraz zdemontować w nim wszystkie urządzenia. W ostatnim okresie szpital wyposażył oddział urazowo-ortopedyczny, zakupił nowy aparat RTG, wyremontowano dach, oddano do użytku izbę przyjęć...

- Mieliśmy nadzieję, że proces przejmowania szpitala przez zakon będzie przebiegał w inny sposób - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jerzy Łączkowski, naczelnik wydziału zdrowia, nadzoru właścicielskiego i przekształceń własnościowych Urzędu Miasta w Katowicach. - Chcieliśmy, aby zakon został następcą prawnym miasta, ale stanowisko jego  przedstawicieli jest jednoznaczne. Musimy je uszanować i przeprowadzić likwidację.

Proces likwidacji będzie trwał trzy miesiące. Potem zacznie się adaptacja i wyposażanie w sprzęt szpitala przez nowego właściciela. Zdaniem specjalistów, po uruchomieniu szpital prowadzony przez zakon wypełni znakomicie lukę w miejskiej strukturze opieki szpitalnej.

- Część wyposażenia szpitala przekażemy innym jednostkom, część będziemy starali się zbyć - mówi Łączkowski. - Rzeczywiście koszty jakie poniesiemy są duże, ale musimy doprowadzić wszystko do końca. Mamy zapewnienie, że zakon wyposaży szpital w najnowocześniejszy sprzęt i utrzyma jego profil. Bonifratrzy mają doświadczenie w zarządzaniu szpitalami i są dużo skuteczniejsi w tej materii niż publiczna służba zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH