Szpital Wolski do MZ i prokuratury o braku łóżek internistycznych

Dyrektor Szpitala Wolskiego im. A. Gostyńskiej SP ZOZ w Warszawie w piśmie do ministra zdrowia alarmuje, że brakuje łóżek internistycznych dla pacjentów z Woli i Bemowa. Szpital złożył też zawiadomienie do prokuratury w sprawie zagrożenia życia i zdrowia pacjentów.

Jak poinformowała w piątek (22 marca) rzeczniczka szpitala Barbara Lis-Udrycka, zawiadomienie zostało złożone w czwartek (21 marca) przez jednego z wicedyrektorów placówki do prokuratury rejonowej Warszawa Wola w związku z niebezpieczeństwem zagrożenia życia i zdrowia pacjentów. Prokuratura ma 30 dni na podjęcie, decyzji czy wszcząć w sprawie śledztwo, czy odmówić.

Wyjaśniła, że zawiadomienie skierowano, po tym jak karetka przywiozła kolejnego pacjenta, podczas gdy na oddziale zajęte były wszystkie łóżka oraz dostawki. Rzeczniczka poinformowała, że dyrektor Marek Balicki skierował do ministra zdrowia pismo, w którym przedstawił szczególnie trudną sytuację szpitala, który ma 105 łóżek internistycznych, a obsługuje ok. 300 tys. mieszkańców Woli i Bemowa. Jak podkreślił Balicki w liście, obłożenie łóżek internistycznych w 2012 r. w tym szpitalu wynosiło 110 proc., co oznacza, że pacjenci stale przebywali także na dostawkach.

- Sytuacja ciągłego niedoboru łóżek internistycznych w Szpitalu Wolskim jest faktem znanym od dawna władzom województwa mazowieckiego, miasta st. Warszawy, a także Rzecznikowi Praw Pacjenta - napisał Balicki.

Podkreślił, że mimo codziennego przekazywania informacji o dramatycznym niedoborze miejsc na oddziale chorób wewnętrznych i przepełnieniu SOR m.in. do dyrektora wydziału zdrowia mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, lekarza koordynatora ratownictwa medycznego, koordynatora organizacji służby zdrowia w Warszawie oraz centrum dyspozytorskiego wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego "meditrans", zespoły ratownictwa medycznego transportują kolejnych pacjentów do Szpitala Wolskiego.

Balicki przypomniał, że według przepisów ustawy o świadczeniach zdrowotnych, to do zadań wojewody w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej należy w szczególności "ocena zabezpieczenia opieki zdrowotnej na terenie województwa".

"Dlaczego zatem Wojewoda Mazowiecki nie wprowadził takich samych zasad transportowania pacjentów internistycznych do szpitali na terenie Warszawy, jakie obowiązują w przypadku ostrych zespołów wieńcowych, czyli przewożenia pacjentów do najbliższego szpitala dysponującego możliwością hospitalizacji internistycznej?" - pyta Balicki w liście i "liczy na konkretną pomoc" ministra.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH