Jacek Domejko, nowy dyrektor Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przedstawił dziennikarzom zarys planu ratowania lecznicy.

Z powodu zadłużenia na początku roku ten największy i najważniejszy szpital w regionie pomorskim stracił płynność finansową, a jego konta bankowe - na wniosek wierzycieli zaniepokojonych zadłużeniem placówki - zajął komornik.

Jacek Domejko obowiązki dyrektora naczelnego Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku objął 15 lipca. Podczas konferencji prasowej poinformował, że najpilniejszym zadaniem jest zaciągnięcie kredytu długoterminowego na spłacenie 170 mln zł wierzytelności, tzw. wymagalnych, które są zagrożone egzekucją komorniczą. Według dyrektora, mogą one „zachwiać możliwością funkcjonowania szpitala”.

– Ale tak naprawdę szpital może uratować tylko restrukturyzacja w zakresie infrastruktury, sprzętu, świadczenia usług medycznych i zatrudnienia –  podkreślił Domejko.

Jego zdaniem „konieczna jest wycena procedur medycznych i niemedycznych, przeprowadzenie kalkulacji kosztów leczenia z oceną ich rentowności oraz optymalizacja kosztów".

Dyrektor ACK nie potrafił odpowiedzieć dziennikarzom na pytanie, jaka będzie skala zwolnień. W placówce pracuje około 3500 osób. Według Ministerstwa Zdrowia, powinna być zwolniona połowa z nich.

– Redukcja zatrudnienia już się odbywa, bo na miejsce odchodzących osób, nie są przyjmowane nowe – podkreślał Jacek Domejko zaznaczając,  że decyzje o kryteriach zwolnień podejmie po konsultacji ze związkami zawodowymi.

Według Domejki, dla poprawy ACK, konieczna jest też restrukturyzacja świadczonych usług medycznych.

– Trzeba dokonać zmian w zakresie obowiązków, zwłaszcza średniego szczebla zarządzania...

Na razie nie wiadomo, czy w placówce będą likwidowane lub łączone specjalistyczne kliniki.

Jacek Domejko wygrał ogólnopolski konkurs na to stanowisko. Wcześniej był dyrektorem szpitala powiatowego w Świdnicy, jednego z największych na Dolnym Śląsku. Otrzymał też propozycję objęcia stanowiska wiceministra zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH