Pacjenci, poszkodowani w wypadku w Serbii, opuścili Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, bo lekarze uznali, że nie ma potrzeby, by dzieci były hospitalizowane. W poniedziałek (14 lipca) prawdopodobnie do domu wróci większa część spośród pozostających tam nadal 19 młodych pacjentów i 3 osób dorosłych.

Także w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu planowane jest wypisanie większości z 12 obserwowanych tam od soboty dorosłych. Niektórzy z wypuszczanych do domu pacjentów nadal pozostaną pod opieką psychologów.

Według informacji przekazanych z Serbii przez wysłannika wojewody śląskiego dwie doby po wypadku, poprawił się stan niektórych z 12 leczonych tam poszkodowanych. Ze śpiączki wybudziła się 14-letnia dziewczynka. Na oddział urazowy, z intensywnej terapii, przeniesiono starszego mężczyznę, który miał poważne problemy z płucami.

Serbskie szpitale opuścić ma w poniedziałek co najmniej dwoje poszkodowanych. Decyzja w sprawie sposobu ich przewiezienia do Polski prawdopodobnie jeszcze tego dnia - zależy m.in. od tego czy serbscy lekarze pozwolą na przetransportowanie samolotem także dwóch kolejnych rannych, leczonych obecnie na intensywnej terapii.

Jeśli okaże się to możliwe, wynajęty w Niemczech samolot szpitalny przewiezie ciężko rannych na katowickie lotnisko w Pyrzowicach prawdopodobnie we wtorek, zabierając przy tym inne osoby do tego czasu wypisane ze szpitala. Jeśli stan ciężko rannych nie pozwoli na ich transport, pozostali poszkodowani prawdopodobnie przylecą do Polski zwykłym samolotem.

W niedzielę (13 lipca) rano do kraju przyjechał autokar z kilkunastoma bliskimi poszkodowanych, wysłany po wypadku do Serbii przez kopalnię „Ziemowit” w Lędzinach, z którą związana jest duża część uczestników wycieczki.

W poniedziałek przed poranną zmianą tamtejsi górnicy uczczą minutą ciszy pamięć ofiar wypadku. Przed południem na terenie kopalni stanie ambulans do pobierania krwi. To odpowiedź na prośbę górników, którzy w ten sposób chcą zamanifestować swą solidarność z poszkodowanymi. Krew oddawali w niedzielę także inni mieszkańcy Śląska – według szacunków pozyskano jej trzy-, czterokrotnie więcej niż zwykle.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH