Szef "S": minister nie dopuszcza reprezentatywnych związków do negocjacji Szef "S" domaga się by minister zdrowia dopuścił do negocjacji także pozostałe organizacje związkowe. Fot. archiwum RZ

Od miesięcy prosimy ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, aby dopuścił do negocjacji wszystkie reprezentatywne organizacje związkowe - podkreślał we wtorek (20 września) przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Krytykował też tempo prac nad ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

Od poniedziałkowego popołudnia w resorcie zdrowia przebywają cztery przedstawicielki NSZZ "Solidarność". Mają nadzieję na spotkanie z premier Beatą Szydło. W nocy rozmawiali z nimi szefowa gabinetu politycznego premier Elżbieta Witek i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Jestem przekonany, że znajdzie się rozwiązanie i to rozwiązanie znajdzie się jeszcze dzisiaj - zaznaczył lider "S". Jak mówił, ma nadzieję, ze "sytuacja kryzysowa skończy się jak najszybciej". - Jesteśmy cały czas w kontakcie z jedną i drugą stroną - dodał.

- Jesteśmy jako "S" w stałym kontakcie z naszymi koleżankami. Popieramy ich w całej w rozciągłości, jeśli chodzi o te postulaty - podkreślił.

Przypomniał, że z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem rozmawiał w poniedziałek. - Jestem w kontakcie z panią premier i panią minister Witek. Jak znam panią premier, to pracują nad rozwiązaniami - mówił.

W trakcie konferencji prasowej podczas pobytu w Rzeszowie przewodniczący "S" zwrócił uwagę, że związkowcy od miesięcy proszą ministra zdrowia, aby dopuścił do negocjacji wszystkie reprezentatywne organizacje związkowe. Skrytykował też tempo nad ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

Lider "S" podkreślił, że akcja przedstawicielek w ministerstwie była "decyzją spontaniczną".

P. Duda krytycznie ocenił rozporządzenie, jakie poprzedni minister zdrowia prof. Marian Zembala podpisał w efekcie negocjacji po wrześniowej manifestacji pielęgniarek w stolicy.

Jak wyjaśnił, zgodnie z tą regulacją, do negocjacji podwyżek pielęgniarek dopuszczony został jedynie Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Jego zdaniem Radziwiłł kontynuuje "złą politykę" i sankcjonuje rozporządzenie, które - jak ocenił - jest niezgodne z konstytucją.

- Od miesięcy prosimy pana ministra Radziwiłła, aby zmienił to rozporządzenie. Zaznaczam - nie zabrał podwyżki pielęgniarkom, tylko dopuścił do negocjacji także pozostałe reprezentatywne organizacje związkowe, jeżeli chodzi o sprawy dotyczące wynagrodzeń dla pielęgniarek - podkreślił Piotr Duda.

P. Duda skrytykował też powolne tempo przygotowywania ustawy w sprawie minimalnych wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH