Szczyt remontów w szpitalach, czyli budowlańcy przy łóżku chorego

W szpitalach pełnia sezonu remontowo-budowlanego. Dyrekcje zapewniają, że starają się zagwarantować pacjentom znośne warunki pobytu, a chorzy zaręczają, że towarzystwo ekip budowlanych im nie przeszkadza. Obawiają się, że czasowe zamknięcie placówki wydłuży oczekiwanie na leczenie.

Skarżący się pacjenci należą do rzadkości. Kiedy kilkanaście dni temu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie chory mężczyzna żalił się na dobiegające zewsząd odgłosy młotów i wiertarek (trwa wymiana pionów kanalizacyjnych), rzeczniczka lecznicy powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl, że może on wstawać z łóżka, a więc harmider powinien lepiej znosić. Dla kontrastu wspomniała o innej lecznicy w tym mieście - remontowano chirurgię i nawet unieruchomieni w łóżkach chorzy nie narzekali.

Istnieje społeczne przyzwolenie na znoszenie przejściowych niedogodności w imię poprawy warunków leczenia. Rzecz jednak w tym, żeby wyrozumiałości i wytrzymałości pacjentów nie nadużywać.

Apelują do pacjenta
Sprawa remontów i modernizacji placówek ochrony zdrowia nie powinna pozostać jedynie kwestią apeli o zrozumienie sytuacji. Jak choćby tego, który kolportowany jest przez Szpital Ginekologiczno-Położniczy „Inflancka” im. Krysi Niżyńskiej „Zakurzonej” w Warszawie: „Prace budowlane zostały zorganizowane w taki sposób, by blok porodowy cały czas pracował pełną parą. W planowanym do końca grudnia (2010 r. – dop. red.) remoncie nie uda się jednak uniknąć czasowych ograniczeń w liczbie łóżek na oddziałach ginekologii i patologii ciąży. Prace modernizacyjne prowadzone są wprawdzie poza kondygnacjami, na których przebywają Pacjentki, ale zwiększonego hałasu uniknąć się nie da. Przepraszając za niedogodności liczymy na wyrozumiałość”.

Organizacja i koordynacja prac budowlanych wymaga generalnego uregulowania z kilku powodów. Choćby z racji czasu ich trwania (np. remont „Inflanckiej” rozpoczęto w 2007 roku), a także z powodu objęcia remontami znacznej liczby placówek.

Wojewoda koordynatorem
Koordynowaniem remontów zajął się wojewoda mazowiecki. Do jego zadań należy zapewnienie współdziałania wszystkich organów administracji rządowej i samorządowej działających w województwie i kierowanie ich działalnością w zakresie m.in. zapobiegania zagrożeniu życia i zdrowia, co wynika z ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH