Szczurek-Żelazko na RDS:  nie ma zgody Ministerstwa Finansów w sprawie wynagrodzeń Szczurek-Żelazko na RDS: nie ma zgody ministerstwa finansów w sprawie wynagrodzeń. FOT. dialog.gov.pl

Zespół Rady Dialogu Społecznego w czwartek (29 marca) po raz kolejny rozmawiał o projekcie dotyczącym minimalnych wynagrodzeń pracowników placówek leczniczych. Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko zapewniła, że w ciągu tygodnia MZ przedstawi stanowisko w sprawie dalszego procedowania.

Wiceminister zapewniła, że resort zdrowia szczegółowo przeanalizował wszystkie propozycje strony społecznej, jednak "prawda jest taka, że każda z tych propozycji to wielomiliardowe skutki dla budżetu państwa". Powiedziała, że nie ma zgody ministerstwa finansów, "aby podejmować konkretne działania związane ze zmianami w ustawie" w sprawie minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych.

Zaznaczyła, że można się jednak zastanowić nad dalszym procedowaniem przedstawionego już projektu, który m.in. przewiduje ustalenie minimalnych wynagrodzeń dla części osób zatrudnionych w placówkach leczniczych, które mimo że nie są pracownikami medycznymi, to jednak wykonują pracę pozostającą w bezpośrednim związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (wynagrodzenia minimalne tych pracowników będą stopniowo wzrastały, a do końca 2021 r. mają być równe iloczynowi współczynnika 0,53 i kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w roku wcześniejszym).

W projekcie zaproponowano także podwyższenie wynagrodzeń minimalnych pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach wymagających wykształcenia wyższego magisterskiego, lecz niewymagających specjalizacji (wskaźnik wynagrodzeń tej grupy pielęgniarek podwyższono z 0,64 do 0,73).

Porozmawiajmy w szerszym kontekście
Wiceminister Szczurek-Żelazko prosiła stronę społeczną o zastanowienie się, "czy w tym momencie tę ustawę regulować, doprecyzowywać, czy po prostu poczekać i dalej przedyskutować cały problem sytuacji pracowników zawodów medycznych". Powiedziała, że MZ propozycje przedstawione przez stronę społeczną chciałoby rozpatrywać "w kontekście szerszych zmian dotyczących sytuacji finansowej pracowników ochrony zdrowia". Przypomniała, że minister Łukasz Szumowski spotyka się z przedstawicielami poszczególnych zawodów medycznych i rozmawia m.in. o ich warunkach pracy.

- Będziemy wprowadzać do systemu nowe zawody, które - to już jest w projektach rozporządzeń koszykowych - będą miały na celu odciążenie, ułatwienie pracy przedstawicielom zawodów medycznych, a z drugiej strony przede wszystkim poprawę jakości udzielanych świadczeń, która jest głównym celem reformy. Z tym wiążą się też możliwości wypracowania pewnych przywilejów, na które mogą liczyć przedstawiciele zawodów medycznych, być może dodatkowe urlopy czy dodatkowe środki związane z kontynuacją pracy w podmiocie leczniczym - powiedziała wiceminister.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH