Szczecin: to już pewne, szpitale zostaną połączone Szczecińskie szpitale zostaną połączone w 2017 r. Fot. Archiwum

Dwa szczecińskie szpitale: Specjalistyczny Szpital im. prof. A. Sokołowskiego oraz Wojewódzki Szpital Zespolony zostaną w przyszłym roku połączone. Uchwała dotycząca konsolidacji placówek została podjęta we wtorek (15 listopada) na sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Specjalistyczny Szpital im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Zdunowie obecnie jest zadłużony na kwotę 21 mln zł. Co miesiąc jego dług wzrasta o kolejne 2 mln zł. Radni zadecydowali, by zadłużoną placówkę połączyć z Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

- Połączenie placówek przyniesie stabilizację zarówno dla pacjentów, jak i dla załogi, a także da perspektywę rozwoju obu szpitali - ocenił w rozmowie z PAP marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- Dzięki podjętej dziś decyzji mamy możliwość negocjacji z wierzycielami pukającymi do szpitala w Zdunowie. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z bankami, które dzięki konsolidacji kredytu dla większego podmiotu są w stanie zaoferować nam lepsze warunki. Dla nas oznacza to znaczące oszczędności - dodał.

Jak zaznaczył Geblewicz, aby powstała nowa placówka medyczna, potrzebny jest teraz podpis wojewody zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego.

- Wpisanie do rejestru sądowego nowego połączonego bytu może nastąpić po upływie 3 miesięcy, ale nie dłużej niż 6 miesięcy. Liczymy, że wiosną przyszłego roku dojdzie do fizycznej konsolidacji szpitali. Do tego czasu placówki będą rozmawiały o kształcie funkcjonowania nowej placówki - dodał.

Przewodniczący Radnych Sejmiku PiS Paweł Mucha ocenił konsolidację szpitali jako "nieracjonalną decyzję". Zarówno przedstawiciele strony społecznej, jak i była dyrekcja szpitala w Zdunowie wskazywali na to, że nie ma informacji, które by uzasadniały połączenie.

- Z planów finansowych, które zostały nam przedstawione wynika, że do 2021 r. szpital po przejęciu będzie wciąż miał stratę. Nie rozumiem, dlaczego musieliśmy podjąć tę decyzję dzisiaj, nie czekając na wynik finansowy za bieżący rok - powiedział.

- Obawiamy się, czy uda nam się uzyskać oszczędności na takim poziomie, żeby budżet skonsolidowanego szpitala mógł się zbilansować - powiedziała dyrektor szpitala w Zdunowie Magdalena Sojka-Szostak.

- Tak dla pacjentów, jak i pracowników medycznych nic się nie zmieni. Będziemy rozmawiać z częścią załogi, która odpowiedzialna jest za administrację szpitala. W naszych założeniach 48 etatów w szpitalu w Zdunowie przeznaczonych jest do likwidacji, z czego 18 to etaty osób, które są w wieku przedemerytalnym lub nabyły prawa emerytalne - dodała.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH