Szczecin: szpital wojewódzki nadal będzie przeszczepiał wątroby

Z SP Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. M. Skłodowskiej-Curie w Szczecinie odchodzą kolejni chirurdzy. W sumie szpital opuścić ma siedmiu specjalistów. Dyrekcja zapewnia jednak, że bezpieczeństwo pacjentów nie jest zagrożone. - To decyzje osobista profesorów, szpital z tego powodu nie rezygnuje z procedur, które do tej pory realizował - tłumaczy dyrektor lecznicy, dr Mariusz Pietrzak.

Jak przyznaje w rozmowie z Głosem Szczecińskim prof. Maciej Wójcicki, który wspólnie z dr Jerzym Lubikowskim do niedawna prowadził pododdział chirurgii wątroby, trzustki i dróg żółciowych, problem zaczął się niespełna trzy lata temu.

Wówczas, jak twierdzi, pododdział został rozwiązany. Profesorowie nadal realizowali program transplantologii wątroby, jednak w ich ocenie, z czasem praca na właściwym poziomie stała się niemożliwa. Wówczas wspólnie z dr Lubikowskim złożyli wypowiedzenia.

W ślad za nimi poszły osoby z pododdziału hepatologii i transplantacji wątroby. W sumie ze szpitala przy ul. Arkońskiej łącznie odejdzie siedmiu lekarzy.

Dyrektor szpitala jest jednak innego zdania. W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl przyznaje, że oddział chirurgii ogólnej i transplantacji funkcjonował i nadal funkcjonuje. Zapewnia, że pododdział hepatologii, chorób trzustki i dróg żółciowych zawsze działał w strukturach chirurgii i tam odbywały się transplantacje.

- Problem ma charakter wyłącznie personalny. Prof. Wójcicki, który stosunkowo niedawno został profesorem, pragnął, aby w szpitalu powstał odrębny oddział chirurgii przewodu pokarmowego. Niestety, takiego oddziału nie da się stworzyć od ręki. Nie jest to możliwe. Kontrakt jest taki a nie inny i ja nie mogę odbierać pieniędzy jednym chirurgom, żeby dawać innym - tłumaczy dyrektor.

- Mamy dobrą chirurgię, w której strukturach realizujemy programy przeszczepiania nerek, wątroby. Oprócz tego jest tu chirurgia naczyniowa. To wszystko w jednym oddziale bardzo dobrze funkcjonuje. Według mnie inna wizja prof. Wójcickiego zadecydowała o tym, że po prostu podziękował za pracę w naszym szpitalu - kwituje dyrektor.

Dyrektor zapewnia również, że po odejściu grupy lekarzy, którzy opuszczają placówkę na znak solidarności z prof. Wójcickim, zakres zadań realizowanych przez szpital nie ulegnie zmianie.

- W szpitalu są ludzi, którzy tu pracowali i cały czas pracują. Od momentu kiedy prof. Wójcicki przestał u nas pracować przeszczepiliśmy 16 wątrób. Była kontrola konsultanta wojewódzkiego. ds. chirurgii, na mój wniosek była też kontrola konsultanta wojewódzkiego. ds. transpantologii i obaj konsultanci nie znaleźli w pracy szpitala żadnych uchybień. Stwierdzili jednoznacznie, że program transplantacji wątroby nie jest w jakikolwiek sposób zagrożony - podkreśla dyrektor.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH