Czy Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy chce odzyskać nieruchomości przy al. Wyzwolenia w Szczecinie, w których działał szpital miejski? To pytanie zadaje sobie od kilku tygodni Urząd Miasta.

Zaproszenie do rozmów od pełnomocnika przełożonej generalnej Kongregacji wpłynęło do UM pod koniec lipca. Przyczyna spotkania nie została jednak sprecyzowana. Wiadomo tylko, że chodzi o jedną z nieruchomości na terenie Szczecina.

– Domyślamy się, że sprawa dotyczy gruntu i budynku po szpitalu miejskim – mówi Gazecie Tomasz Klek z biura prasowego UM.

Szpital powstał w 1913 r. i do 1945 r. należał do boromeuszek. Następnie placówkę przejęła kolej, a w 1999 r. miasto.

– W lipcu br. ostatnie oddziały szpitala miejskiego zostały, zgodnie z porozumieniem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, przeniesione do szpitala Zdroje – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Tomasz Klek. – Obecnie miasto planuje sprzedaż nieruchomości po lecznicy. Już we wrześniu na sesji rady miasta powinna zapaść uchwała o ich zbyciu w formie przetargu. 

Dwa lata temu miasto szacowało, że zabytkowy budynek z parkiem i przyległa działka (w sumie 2,5 ha) warte są kilkadziesiąt milionów złotych. Wiceprezydent Tomasz Jarmoliński wyjaśniał także, czy siostry są zainteresowane odzyskaniem nieruchomości. Jak twierdził – nie były.

Boromeuszki z Trzebnicy nie chcą rozmawiać z mediami. Potwierdzają jedynie, że sprawa jest, i odsyłają do swego pełnomocnika, szczecińskiego prawnika ks. dr. Grzegorza Harasimiaka. Ksiądz jest na urlopie i do czasu jego zakończenia nie ma dostępu do dokumentów, więc nie chce się wypowiadać.

– Według naszej wiedzy sprawa roszczeń została już rozstrzygnięta przez komisję majątkową przy MSWiA – mówi Klek. - Postępowanie zostało umorzone w 1994 r. Zgodnie z Ustawą o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego od decyzji zespołu orzekającego nie przysługuje odwołanie. Nie mamy informacji, by kongregacja ponownie zgłosiła do komisji majątkowej roszczenia w tej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH