Szczecin: oświadczenie dyrekcji ws. możliwości poprawy sytuacji finansowej szpitala

Dyrekcja Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie wystosowała oświadczenie dotyczące sytuacji finansowej szpitala.

Przypomina w nim, że szpital, po zakończeniu największej inwestycji w służbie zdrowia w województwie, współfinansowanej z funduszy europejskich, zwiększył dwukrotnie swoją powierzchnię, co powoduje, że ma większe możliwości lecznicze, ale też większe koszty stałe.

Natomiast kontrakt z NFZ praktycznie nie zmienił się. Z uwagi na „ostry” charakter szpitala nie ma możliwości odsyłania chorych, dlatego przyjmowani są wszyscy wymagający pomocy, co generuje tzw. nadlimity, nie zawsze do końca zapłacone.

"Rozbudowa jednostki w zderzeniu z brakiem dostosowania kontraktu NFZ do nowych możliwości stwarza napięcia finansowe. (...) Kontrakt Zdunowa jest zdecydowanie najniższy ze wszystkich szpitali szczecińskich (...) co w połączeniu z wysokimi kosztami wielu procedur leczniczych stosowanych w szpitalu powoduje trudności w zbilansowaniu jednostki" - czytamy w oświadczeniu dyrekcji.

Dyrekcja wyjaśnia, że inwestycja pod postacią budowy nowego skrzydła szpitala była ona finansowana z trzech źródeł: UE, Urzędu Marszałkowskiego i wkładu własnego na który został zaciągnięty kredyt w Banku Ochrony Środowiska. Budowa została dotknięta bankructwem generalnego wykonawcy, który zszedł z placu jednego dnia bez projektu powykonawczego czy kosztorysu.

Udało się wznowić budowę i dokończyć prawie w terminie, co wiązało się z koniecznością przeprowadzenia nowych przetargów oraz tym samym wyższymi kosztami inwestycji, które szpital pokrył ze środków własnych angażując 21 mln zł.

"To jest główna przyczyna większego niż zazwyczaj zadłużenia, którą można stosunkowo prosto rozwiązać!. Nie jest prawdą, jakoby dyrektor szpitala odrzucił pomoc w sprawie spłaty kredytów, natomiast prosiliśmy aby 16,5 mln zł z Unii Europejskiej przeznaczyć na spłatę faktur inwestycyjnych zapłaconych przez szpital z własnych pieniędzy, a nie na wcześniejszą częściową spłatę kredytu Banku Ochrony Środowiska, czego nie chce ani bank, ani szpital, ani instytucja wdrażająca" - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj: Szczecin: dyrektor proponuje by marszałek płacił bieżące rachunki szpitala

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH