Szczecin: czy PUM przejmie wojskowy szpital?

Pomorski Uniwersytet Medyczny jest zainteresowany przejęciem 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Szczecinie. Uniwersytetowi brakuje pomieszczeń dydaktycznych i miejsc do nauki zawodu dla przyszłych lekarzy, zaś wojskowa lecznica jest duża i ma doskonałą lokalizację w centrum miasta.

Przekazywanie wojskowych szpitali cywilnym podmiotom to wynik realizacji Programu Rozwoju Sił Zbrojnych RP. Wojsko pozbyło się placówek m.in. w Elblągu, Kudowie.

Natomiast w Poznaniu 30 sierpnia br. pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego zawarto porozumienie o przekazaniu uczelni 111. Szpitala Wojskowego. Na jego mocy z wojskową placówką zostało połączone Centrum Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Czy w Szczecinie wojskowy szpital trafi także do uniwersytetu?

- Podjęliśmy kroki, aby placówka mogła zostać przejęta przez Pomorski Uniwersytet Medyczny - mówi w Radiu Szczecin rzecznik uczelni, Kinga Brandys. - Wizytowaliśmy ten obiekt, wiemy na jego temat dostatecznie dużo. Teraz trwają rozmowy i jesteśmy w fazie końcowej przygotowania ostatecznego raportu ze sformułowanymi pytaniami do Ministerstwa Obrony Narodowej. Jeżeli okaże się, że będziemy w stanie przejąć ten budynek - na pewno to zrobimy - deklaruje.

- Niedawno w Szczecinie był minister obrony narodowej, spotkał się z załogą i komendą szpitala. Ale decyzja nie zapadła. Rozmowy z rektorem trwają - mówi portalowi rynekzdrowia.pl ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuc, rzecznik Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.

Przypomnijmy, że już w grudniu ubiegłego roku Inspektorat zwrócił się do Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, marszałka województwa i miasta z pisemną propozycją ewentualnego przejęcia 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Szczecinie.

PUM wyraził zainteresowanie i czeka teraz na odpowiedź z MON na pytania dotyczące m.in. zobowiązań szpitala i kwestii zatrudnienia pracowników po ewentualnym przejęciu.

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, oferta wojska analizowana jest również w Urzędzie Miasta Szczecina. Jedynie, jak wydaje się, nie jest nią zainteresowany Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Rok temu Marek Hok, wicemarszałek województwa twierdził w rozmowach z dziennikarzami, że duże nakłady inwestycyjne w szpitalach, dla których organem założycielskim jest urząd marszałkowski, wykluczają zainteresowanie przejęciem wojskowej placówki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH