Teraz nawet emeryci i inwalidzi wojenni dowiadują się, że nie należy się im bezpłatne leczenie - informuje Gazeta Wyborcza.

NFZ zrobił błędną listę na podstawie danych z ZUS. Emeryt leczący się w NZOZ Consulta w Policach z obecności na liście musi się tłumaczyć drugi raz, bo w lipcu Fundusz znów wskazał go jako osobę bez ubezpieczenia - a takiej nie należy się bezpłatna opieka medyczna.

Dr Jarosław Szydłowski, kierownik placówki, wyjaśnia, że NFZ przed rokiem i teraz w lipcu kazał im zweryfikować bazę pacjentów. Przesłał im wykaz osób nieubezpieczonych.

– W wykazie mam nawet 30 emerytów. Co nasłuchamy się od tych ludzi, to nasze – mówi Gazecie Wyborczej dr Szydłowski.

Twierdzi, że mają obowiązek powiadomić pacjenta, by mógł wyjaśnić sprawę. Kiedy sam zgłasza problem, słyszy, że jest zły przepływ informacji na linii centrala ZUS, centrala NFZ w Warszawie.

Przewodnicząca zachodniopomorskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych, dr Wiesława Fabian, ppotwierdza, że to kłopot niemal wszystkich lekarzy. W przesłanych im przez NFZ wykazach znaleźli się nawet emeryci i inwalidzi wojenni. Kolegium już interweniowało w Funduszu, a ten obiecał nowe listy.

Małgorzata Koszur, rzeczniczka NFZ w Szczecinie zdradza, że informacje pochodzą z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który powstaje na podstawie danych ZUS. Fundusz nie prowadzi tej bazy, tylko czerpie z niej informacje.

W czerwcu Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ uaktualniał spis uprawnionych do bezpłatnej opieki medycznej. Według danych z CWU liczba mieszkańców województwa bez ubezpieczenia zdrowotnego rośnie. W styczniu było ich prawie 26 tys., a już w kwietniu niemal 29 tys.

Rzeczniczka podejrzewa, że duży przyrost wynika głównie z tego, że nie wszyscy zgłaszają członków swoich rodzin (np. zapominają zgłosić do ubezpieczenia dzieci). Twierdzi też, że pacjent zawsze powinien mieć przy sobie dowód ubezpieczenia (np. legitymację emeryta, legitymację ubezpieczeniową z aktualną pieczątką).

Kiedy go okaże, lekarz nie może odmówić przyjęcia go.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH