Sytuacja "trudna, ale stabilna". Czy szpital w Grudziądzu wykaraska się z długów? Szpital w Grudziądzu. Fot. materiały prasowe

Takiego zadłużenia nie ma bodaj żaden szpital w kraju - pół miliarda złotych. Opublikowane pod koniec października przez NIK informacje i wnioski po kontroli w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu mogą zdumiewać. - Bez pomocy szpital nie będzie mógł samodzielnie funkcjonować - stawia diagnozę NIK.

Jak oceniają kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli, sytuacja finansowa Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu z roku na rok pogarsza się. Większość nieruchomości szpitala jest obciążona hipoteką. 

Pół miliarda złotych - to sporo
Kontrolerzy zwracają uwagę na ryzyko przejęcia przez wierzycieli części majątku tego jednego z najnowocześniejszych szpitali w Polsce. Alarmują, że kłopoty szpitala mogą skutkować ograniczeniem dostępności do usług medycznych mieszkańcom Grudziądza i wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego.

Zadłużenie szpitala wynoszące 499 mln zł, w tym 56 mln zł zobowiązań wymagalnych, jest niepokojąco wysokie. Dla porównania, przeżywający niegdyś największe kłopoty finansowe w kraju Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim w sierpniu 2013 roku, tuż przed oddłużeniem i przekształceniem w spółkę, miał ok. 270 mln zł długu, z czego zobowiązania wymagalne sięgały ok. 88 mln zł.

Lubuski samorząd przejął zobowiązania lecznicy we wrześniu 2013 roku, w tym wszystkie wymagalne. Przekształcając szpital i restrukturyzując zadłużenie korzystał z ministerialnej dotacji wynoszącej 102 mln zł.

Samorząd Grudziądza, któremu podlega Regionalny Szpital Specjalistyczny, nie może liczyć na takie ekstra pieniądze. 

Co poszło nie tak
W raporcie pokontrolnym NIK analizuje strukturę zadłużenia placówki. Składają się na nią przede wszystkim koszty budowy i wyposażenia szpitala, inwestycję realizowano w latach 1985-2014. To kwota 200 mln złotych.

NIK wskazuje także na ograniczone możliwości placówki uzyskania środków z NFZ za tzw. nadwykonania. W latach 2011-2014 co roku Fundusz był winien szpitalowi za nie od 65,6 mln zł do 105,2 mln zł.

Dodatkowo trudną sytuację szpitala NIK upatruje w niepełnym wykorzystaniu jego potencjału, ograniczonego poziomem zakontraktowanych przez NFZ świadczeń medycznych. W latach 2013 - 2015 większość oddziałów (71 proc.)  ponosiła straty, w 12 na 35 wykorzystywano mniej niż połowę  łóżek.

Zdaniem kontrolerów szpital nie ma też wystarczającego wsparcia ze strony miasta Grudziądz jako podmiotu tworzącego, jak również Rady Społecznej Szpitala. 

 Dyrektor RSS w Grudziądzu Marek Nowak uważa, że protokół NIK jest "opisowy, przerysowany i niespójny". Nie oddaje tego co zostało ujęte w zaleceniach pokontrolnych, w których nakazano pilnowanie realizacji programu restrukturyzacyjnego oraz rzetelne wypełnianie sprawozdań Rb-z.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH