System: jeśli ktoś jest chory, to musi być cierpliwy!

Gazeta Wyborcza, wraz z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej prowadzą kolejną edycję akcji "Leczyć po ludzku''. Chcą przekonać się, jak w Polsce są respektowane podstawowe prawa pacjenta.

Czytelnicy sprawdzają i informują o tym, jak długo i na jaki zabieg, operację czy konsultację czeka się w różnych regionach kraju. Dlaczego? Może dlatego, że NFZ zapewnia, że pieniądze na świadczenia są nie mniejsze niż w ubiegłym roku, a pacjentów w kolejkach nie ubywa...

Lubuskie
Na wizytę czy zabieg u specjalisty trzeba oczekiwać od kilku dni do... trzech lat. W tym roku w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim wiele placówek narzuciło sobie twardy rygor i stara się nie przekraczać miesięcznego limitu pacjentów. Większość właścicieli przychodni przyznaje, że ma w tym roku niższy kontrakt z NFZ. A to przesuwa w czasie termin wizyty u specjalisty.

W kolejce do neurologa trzeba czekać dwa miesiące. Alergicy by uzyskać pomoc czekają ok. czterech tygodni. Do kardiologa w Zielonej Górze można się zapisać na wizytę w maju lub czerwcu.

W Szpitalu Wojewódzkim SPZOZ w Zielonej Górze kto dziś zapisze się na badanie tomograficzne, będzie przyjęty 23 lutego. Pacjenci skierowani na koronarografię dostaną się na przełomie maja i czerwca. Na rezonans magnetyczny najbliższe wolne terminy są w czerwcu,W cierpliwość, jak wszędzie, muszą się uzbroić pacjenci, którzy czekają na endoprotezę stawu biodrowego. Planowo zabieg może się odbyć dopiero za... trzy lata.

W Poliklinice MSWiA w Zielonej Górze do laryngologa, ortopedy i chirurga czeka się tydzień. Do poradni zdrowia psychicznego, czy gastroenterologiczna – nawet 60 dni. Najgorzej jest z kardiologiem. Czas oczekiwania na wizytę to ponad trzy miesiące...

Opolskie
Na Opolszczyźnie nie czeka się na wszczepienie rozrusznika serca, podczas gdy w niektórych województwach owo oczekiwanie trwa nawet dwa lata, a każdy pacjent po incydencie kardiologicznym jest kierowany na rehabilitację w ciągu trzydziestu dni. To najlepszy wynik w kraju!

Zniknęła kolejka po bezpłatne aparaty słuchowe, podczas gdy jeszcze kilka lat temu trzeba było na taki aparat czekać nawet 24 miesiące. Lepszy od średniej krajowej jest tutaj takż dostęp zakładów opiekuńczo-leczniczych i w hospicjów. W kraju na 100 tys. mieszkańców przypadają 44 łóżka a w zakładach opiekuńczo-leczniczych, na Opolszczyźnie – 70. Gdy chodzi o łóżka hospicyjne, to średnio w Polsce jest ich 2,37 na 100 tys. mieszkańców, na Opolszczyźnie zaś – 6,24.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH