System Jednorodnych Grup Pacjentów obejmie także rehabilitację

1 października br. NFZ wprowadzi system Jednorodnych Grup Pacjentów do rozliczeń rehabilitacji stacjonarnej. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób wpłynie to na wielkość finansowania tego zakresu świadczeń.

Wzrost publicznych wydatków na świadczenia rehabilitacyjne może okazać się potrzebny, gdy system JGP pokaże, jakie rzeczywiście koszty ponoszą placówki przy rehabilitacji najciężej chorych pacjentów.

– Wprowadzenie systemu JGP w zakresie rehabilitacji neurologicznej i kardiologicznej umożliwi uwzględnienie w ich rozliczaniu zróżnicowanych kosztów ponoszonych przez świadczeniodawców. Pozwoli to odpowiednio rozliczać rehabilitację pacjentów z różnym stopniem nasilenia objawów chorobowych – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński z Centrali NFZ.

Jak informuje Fundusz, wprowadzenie JGP wynika z potrzeby racjonalnego i szczegółowego finansowania świadczeń rehabilitacyjnych. Pomysł wdrożenia Jednorodnych Grup Pacjentów w rehabilitacji leczniczej stacjonarnej powstał po zakończeniu prac nad uruchomieniem systemu JGP w lecznictwie szpitalnym.

Uszczegółowiony opis procedur
– Założenia systemu JGP w rehabilitacji stacjonarnej zostały opracowane przez zespół rehabilitantów pod przewodnictwem prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza. Prawie dwuletnie prace toczyły się w gronie specjalistów zainteresowanych wprowadzeniem systemu i rozumiejących potrzebę stosowania takich rozwiązań – dodaje Andrzej Troszyński.

W podpisanym 2 września 2010 r. przez prezesa NFZ zarządzeniu, określono zasady finansowania i rozliczania udzielnych świadczeń w zakresie rehabilitacji neurologicznej i kardiologicznej w warunkach stacjonarnych.

Uszczegółowiono opis procedur medycznych oraz jednostek chorobowych, a także doprecyzowano wymagania wobec świadczeniodawców, realizujących świadczenia rehabilitacyjne. Ponadto zweryfikowano warunki udzielania świadczeń dla poszczególnych grup oraz uszczegółowiono wymagania dotyczące personelu.

Poszczególne świadczenia w grupach zostały opisane według zmodyfikowanej klasyfikacji procedur medycznych ICD-9 w części dotyczącej działu: fizjoterapia, respiratoterapia, rehabilitacja i zabiegi pokrewne.

– Nowa wersja klasyfikatora została stworzona przez Centralę NFZ w ścisłej współpracy ze środowiskiem eksperckim fizjoterapeutów, z udziałem konsultantów krajowych w dziedzinie rehabilitacji i fizjoterapii. Wprowadzono szereg zmian, polegających na uzupełnieniu klasyfikatora o brakujące procedury medyczne oraz usunięciu błędów merytorycznych – dodaje Andrzej Troszyński.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH