RR/Rynek Zdrowia | 09-11-2010 11:30

Świętokrzyskie: wszystko dla pacjenta... w ramach wyceny

W specjalnym komunikacie Świętokrzyski NFZ przypomniał, że szpitale mają obowiązek zapewnienia pacjentom niezbędnych środków zaopatrzenia, w tym m.in. pieluch, materaców przeciwodleżynowych i leków, które wcześniej zażywali...

Wiele lecznic tego nie gwarantuje.

– Otrzymujemy kilka, kilkanaście sygnałów miesięcznie, że szpitale, zakłady opiekuńczo-lecznicze i inne placówki nie zapewniają pacjentom niezbędnych środków zaopatrzenia, w tym m.in. pieluch, materaców przeciwodleżynowych czy leków, które wcześniej zażywali – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Beata Szczepanek, rzecznik Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Problem zaczyna się wtedy, kiedy rodziny hospitalizowanych idą do lekarza pierwszego kontaktu z prośbą o wypisanie wniosku. Trzeba go później potwierdzić w NFZ, żeby dokonać zakupu po cenie z refundacją. A my nie możemy tego zrobić, jeśli pacjent przebywa w szpitalu.

W związku z tymi praktykami Świętokrzyski NFZ stwierdził w komunikacie, iż „to szpital zobowiązany jest zapewnić pacjentowi bezpłatne leki i wyroby medyczne, nie tylko pozostające w bezpośrednim związku z przyczyną hospitalizacji, ale też wszelkie leki i wyroby medyczne, które pacjent ze względu na stan zdrowia powinien otrzymywać”.

Tyle komunikat. A praktyka:

– Jeśli pacjent jest przewlekle chory, to prosimy rodzinę, żeby brała udział w pielęgnacji, bo mamy 2 pielęgniarki na nocnych dyżurach i 40 pacjentów internistycznych – mówi nam Wojciech Przybylski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego św. Łukasza w Końskich, zarazem ekspert z dziedziny zdrowia publicznego. Zaznacza jednak, że sygnalizowane w komunikacie sytuacje w przypadku jego placówki nie odnoszą się do leków, które szpital zapewnia. Jeśli ktoś ma przepisane pampersy i stosował je w domu, to szpital prosi, żeby je przynosić, bo nie stanowią elementu leczenia...

I zwraca uwagę, że. przy obecnym poziomie finansowania i wyceny procedur nie stać szpitala, żeby zafundował wszystko wszystkim pacjentom. Dodać należy, że Szpital w Końskich od 11 lat nie popada w zadłużenie.