Świętokrzyskie: większość placówek POZ podpisała umowy z NFZ

Zdecydowana większość placówek podstawowej opieki zdrowotnej w woj. świętokrzyskim do wtorkowego popołudnia podpisała umowy z NFZ na realizację świadczeń w 2015 r. Aneksy do umów na kolejny rok działalności zawarły wszystkie szpitale w regionie.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Szczepanek, ze 183 przychodni POZ w regionie umów nie podpisali lekarze w 28. Rzeczniczka podkreśliła, że sytuacja zmieniała się dynamicznie w ciągu dnia, kolejne umowy mogą być podpisane w środę.

Najwięcej przychodni POZ, które nie mają umów na 2015 r., znajduje się w powiatach: jędrzejowskim i sandomierskim - skupiają one lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim. "Ich pacjenci będą mogli uzyskać świadczenie w szpitalnym oddziale ratunkowym w Sandomierzu i w siedmiu przychodniach znajdujących się w pobliżu tych, które nie będą otwarte po Nowym Roku" - dodała Szczepanek.

W poniedziałek fiaskiem zakończyły się rozmowy lekarzy z PZ z resortem zdrowia w sprawie zasad funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w nowym roku. Oznacza to, że od 2 stycznia w całej Polsce może być zamkniętych ok. 40 proc. gabinetów POZ. Najwięcej gabinetów lekarskich będzie zamkniętych w województwach: lubuskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i łódzkim. Tam do PZ należy ponad połowa lekarzy. Opiekę pacjentom lekarzy, którzy nie podpiszą umowy z NFZ, mają zapewniać szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć, ambulatoria nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

Świętokrzyski oddział NFZ uruchomił specjalną bezpłatną infolinię, po której numerem pacjenci mogą uzyskać informacje, czy ich przychodnia będzie otwarta w 2015 r., a jeśli nie, to gdzie będą mogli szukać pomocy. Pod numer 0-800-060-213 (z telefonu komórkowego bez początkowego zera) można dzwonić w dni robocze w godz. 8-16, a 1 stycznia oraz w weekend w dniach 3-4 stycznia, w godz. 10-18.

Umowy na 2015 r. aneksowały wszystkie 32 szpitale w woj. świętokrzyskim. Jedynie cztery z nich nie przystąpiły do pakietu onkologicznego - dwa związane z kardiologią inwazyjną, uzdrowiskowy w Busku-Zdroju i szpital powiatowy w Kazimierzy Wielkiej.

- Pakiet onkologiczny to są świadczenia nielimitowane, czyli szpitale mają płacone za tyle badań, ile wykonają, jak w kardiologii i w przypadku porodów - zaznaczyła Szczepanek.

- Generalnie zasada jest taka - stosowana od wielu lat - że poziom kontraktu danego szpitala jest na poziomie wykonania świadczeń z ostatniego roku. To jest tzw. budżet wyjściowy - dodała.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH