Świętokrzyskie: szpital w Opatowie bez kontraktu dla oddziału anestezjologii NFZ zwrócił uwagę na duże braki kadrowe na oddziale Fot. Archiwum

Świętokrzyski OW NFZ cofnął kontrakt dla oddziału anestezjologii i intensywnej terapii szpitala w Opatowie (Świętokrzyskie), zarządzanego przez spółkę Centrum Dializa. To efekt kontroli, która wykazała, że w ostatnim czasie nie zapewniono odpowiedniej kadry na oddziale.

Informację o wymówieniu "w trybie natychmiastowym" finansowania oddziału, przekazał w piątek PAP wicedyrektor świętokrzyskiego NFZ, Jerzy Staszczyk.

NFZ wszczął kontrolę w opatowskiej lecznicy w połowie lipca, na podstawie zawiadomienia pacjentów. Po kilku dniach złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez niezapewnienie pełnej obsady specjalistów anestezjologii na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Pierwsze analizy wykazały wówczas, że w czerwcu przez kilkanaście dni dyżurował tam lekarz, który nie spełniał wszystkich kryteriów specjalizacji.

Kontrola trwa i zakończy się 22 września. - To co stwierdziliśmy już do tej pory dało nam pełne podstawy, żeby wymówić w trybie natychmiastowym finansowanie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii ze względu na duże braki kadrowe w lipcu i sierpniu - wyjaśniał Staszczyk. Jak dodał, NFZ otrzymał już potwierdzenie, że wymówienie trafiło do właścicieli spółki i od piątku wstrzymano finansowanie oddziału.

Staszczyk poinformował też, że na oddziale przebywa obecnie jeden pacjent, który będzie musiał być przewieziony do innego szpitala. - Szpital może funkcjonować bez tego oddziału, po spełnianiu innych wymogów - podkreślił.

Jak dodał Staszczyk, obecnie NFZ "nie ma narzędzi" do ogłaszania konkursu na prowadzenie tego oddziału. Być może stanie się to pod koniec roku, gdy będą aneksowane obecne umowy na prowadzenie szpitalnych oddziałów do połowy 2017 r.

W ramach kontroli NFZ, sprawdzane są m.in. grafiki pracy lekarzy, którzy pracują w szpitalu w Opatowie i jednocześnie w innych lecznicach w Polsce prowadzonych przez Centrum Dializa.

Spółka Centrum Dializa z Sosnowca dzierżawi szpital od powiatu opatowskiego od września 2015 r. Jak powiedział PAP wicestarosta Gustaw Saramański, powiat nie ma jeszcze oficjalnych informacji w sprawie wycofania kontraktu. W tej sprawie wystąpił z pismem do dyrekcji szpitala. - Musimy zabezpieczyć wszystkich pacjentów, którzy znajdują się w lecznicy - dodał.

Jak powiedział PAP rzecznik spółki Centrum Dializa Witold Jajszczok, decyzja NFZ pozostaje bez wpływu na działalność szpitala i jego pacjentów. - Analizujemy pismo NFZ. Będziemy się zastanawiać - prawnicy, dyrekcja i lekarze - czy się odwoływać od decyzji czy nie - dodał.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH