Świętokrzyskie: starosta poświęci dyrektora, żeby był spokój?

Starostwo w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) jest gotowe odwołać dyrektora szpitala dla dobra pacjentów. W zamian oczekuje od lekarzy, którzy złożyli wymówienia, powrotu do pracy na nowych warunkach płacowych - oświadczył w piątek (18 maja) starosta Michał Jędrys.

"Zarząd powiatu skarżyskiego, mając na uwadze dobro pacjentów szpitala, jest gotowy spełnić oczekiwania lekarzy i odwołać dyrektora placówki Macieja Juszczyka. W zamian oczekuje od lekarzy powrotu do pracy na nowych warunkach płacowych, co jest konieczne do dalszej realizacji programu naprawczego, a w rezultacie do ustabilizowania sytuacji finansowej w szpitalu" - napisano na stronie internetowej starostwa, po piątkowej konferencji prasowej Jędrysa.

Jak już informowaliśmy, połowa z siedemdziesięciu lekarzy pracujących w skarżyskim szpitalu nie zgadzała się na zmiany, które wprowadził dyrektor. Zakładały one m.in. obniżkę pensji o kilkaset złotych miesięcznie oraz zmniejszenie poborów podczas choroby ze 100 proc. na 80 proc. Lekarze na to się nie zgodzili, trzydziestu z nich złożyło wypowiedzenia. 

Lekarze w jednym z oświadczeń zażądali od starosty odwołania dyrektora, jego działania ocenili jako "zagrażające życiu i zdrowiu pacjentów". Stwierdzili, że w takim wypadku byliby gotowi na "ustępstwa w kwestiach płacowych" - podaje Gazeta Wyborcza.

Według starosty, stanowisko Zarządu Powiatu zostało oficjalnie przedstawione lekarzom już w czwartek (17 maja). Ostateczne decyzje mają być podjęte w poniedziałek; do tego czasu Zarząd Powiatu oczekuje na listę lekarzy, którzy zdeklarują pracę w szpitalu na nowych warunkach płacowych. Jeżeli lekarze nie wycofają wymówień, to wejdą one w życie 1 czerwca.

Personel lekarski Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej nie chce zmian w zbiorowym układzie pracy. W ramach protestu 35 z 70 lekarzy złożyło wymówienia. Władze szpitala przekonują, że zmiany w obowiązującym od marca zbiorowym układzie pracy są konieczne, by zadłużona na ok. 30 mln zł lecznica mogła lepiej funkcjonować.

Uczestniczący w negocjacjach lekarskich Ignacy Sawina powiedział w piątek PAP, że lekarze przystąpią do dalszych rozmów z zarządem powiatu, jeśli zobaczą decyzję o odwołaniu dyrektora szpitala na piśmie i uzyskają gwarancję, że nie wróci on ponownie na zajmowane stanowisko.

Władze szpitala od roku realizują program naprawczy lecznicy. Zmiany dotyczą organizacji pracy szpitala. Zlikwidowano m.in. stanowiska zastępców ordynatorów i pielęgniarek oddziałowych - osoby wyznaczone dostają pieniądze za pełnienie dodatkowych obowiązków jedynie w razie nieobecności szefów oddziałów. Zredukowano też liczbę szpitalnych łóżek.

Według dyrektora szpitala Macieja Juszczyka, pracowniczy układ zbiorowy, który funkcjonował w szpitalu wcześniej, był niekorzystny dla lecznicy, "archaicznie" skonstruowany i zawierał zapisy, które generowały "olbrzymie", nie zawsze uzasadnione koszty, a w konsekwencji zadłużenie.

Skarżyski szpital funkcjonuje od 1959 r. Zatrudnia 590 osób. Leczy pacjentów w ramach oddziałów i działów: wewnętrznego, chirurgii, urazowo-ortopedycznego, pediatrycznego, neurologicznego, położniczo-ginekologicznego, neonatologicznego, otolaryngologicznego i rehabilitacji. 

Więcej: http://kielce.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH