Świętokrzyskie: przekształcenia (na razie) tylko dla małych szpitali

W województwie świętokrzyskim przekształcą się tylko mniejsze placówki. Tak zdecydowały władze województwa, które przy obecnym poziomie finansowania świadczeń przez NFZ nie widzą szans na zbilansowanie specjalistycznych lecznic w formule spółek.

Szpitale specjalistyczne mają jednak zostać zrestrukturyzowane, aby ich ujemny wynik finansowy, który trzeba będzie pokryć z budżetu województwa, był jak najmniejszy. Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest np. zadłużone na ponad 50 mln zł, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze na około 30 mln zł, zobowiązania mają również Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy.

Do przekształcenie nie przygotowuje się także Powiatowy ZOZ w Starachowicach. Chociaż dyrektor Jolanta Kręcka przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego otwiera przed lecznicami furtkę do rozwoju, zaznacza jednocześnie, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich.

- Jesteśmy jednym z lepiej wyposażonych szpitali w regionie, świadczymy usługi na poziomie europejskim, nie mamy się czego wstydzić. Problem w tym, że środki jakie otrzymujemy z NFZ nie pozwalają nam się zbilansować. W efekcie od lat mamy kłopot z nadwykonaniami, które co roku pozostają na poziomie około 10 mln zł - mówi Kręcka.

- Obecnie mamy taką sytuację, że nasze sale operacjne są wykorzystywane w 40 proc. Pacjenci stoją w kolejkach, chociaż i tak robimy więcej niż określa to umowa z płatnikiem. Przekształcenie szpitala w Starachowicach oznacza, że spółka musiałby rozpocząć działalność z długiem, ponieważ powiat nie byłby w stanie zapłacić naszych należności. W połączeniu z obecnym kontraktem nie ma najmniejszych szans na powodzenie tego przedsięwzięcia - dodaje.

Dyrektor Kręcka przyznaje, że gdyby nadwykonania szpitala wynosiły 1-2 mln zł, lecznica miałaby szanse wyjść na prostą w nowej formule.

- Przekształcenie szpitala daje możliwość poszerzenia działalności o usługi komercyjne, to fakt. Ale nasze województwo jest jednym z najbiedniejszych w kraju i jego mieszkańców nie stać na płacenie za świadczenia z własnej kieszeni - ocenia.

Zdaniem dyrektor jedyną szansą na rozwój usług komercyjnych byłoby przyciągnięcie pacjentów zagranicznych lub z innych, bogatszych województw. 

Na razie w Świętokrzyskiem przekształconych zostanie kilka mniejszych lecznic, m.in Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze. W opinii samorządu województwa lecznica może z powodzeniem świadczyć usługi komercyjne rozbudowując bazę hotelową.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH