Świętokrzyskie: problemy szpitali z obsadzeniem dyżurów możliwe już od lutego W wielu szpitalach problem z obsadzeniem dyżurów pojawi się już w pierwszych dniach lutego Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

W niektórych szpitalach w Świętokrzyskiem już na początku lutego mogą pojawić się problemy z obsadą dyżurów lekarskich, co ma związek m.in. z wypowiedzeniami klauzuli opt-out. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, dyrektorzy lecznic będą musieli zawiesić lub ograniczyć działalność oddziałów.

W Szpitalu Powiatowym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej zagrożone jest funkcjonowanie oddziału pediatrycznego. Problemy z obsadą dyżurów mogą wystąpić też na oddziale wewnętrznym, neurologii, ortopedii i oddziale położniczo-ginekologicznym. Klauzulę opt-out (zgodę na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo) wypowiedziało ok. 50 proc. lekarzy z tej lecznicy. Szpital zatrudnia na umowę o pracę 51 lekarzy.

- Najgorsza sytuacja jest na oddziale pediatrii, gdzie trzech starszych asystentów i rezydent - pełny skład lekarzy na tym oddziale - wypowiedziało klauzulę. Jeżeli nie podpiszą opt-outów, to od 1 lutego nie jestem w stanie zabezpieczyć pracy tego oddziału - podkreślił w piątkowej rozmowie z PAP dyrektor lecznicy Leszek Lepiarz.

Jak ocenił, trudna, chociaż "mniej drastyczna" jest sytuacja na oddziale internistycznym, natomiast na trzech pozostałych oddziałach być może będzie mógł zatrudnić na dyżury osoby z zewnątrz.

Problem z obsadą dyżurów może pojawić się od 3 lutego. Według Lepiarza, żądania płacowe lekarzy dotyczą zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego jak i dodatkowych pieniędzy za dyżury. - Jeżeli zdecyduję się na jakiekolwiek podwyżki, to ze świadomością, że jeszcze bardziej zadłużam szpital. Póki co dysponuję kwotą ryczałtową. Chyba, że resort zdrowia zdecyduje, że do stawek ryczałtowych dołoży jakieś dodatkowe pieniądze - zastrzegł.

Dyrektor podkreślił, że o sprawie lecznicy rozmawia też z władzami powiatu, które prowadzą szpital. - Nie chcemy dopuścić do krańcowej sytuacji (zamykania oddziałów - PAP), bo trzeba coś zrobić z pacjentami. Przy wstrzymaniu pracy oddziału, personel nadal pobiera wynagrodzenie - szpital dalej ponosi koszty, a nie ma przychodów - argumentował Lepiarz.

W Szpitalu Specjalistycznym św. Łukasza w Końskich problemem jest wypowiedzenie w grudniu umów kontraktowych (przy pozostaniu na etacie z postulatem z wyższej pensji) przez 40 z 96 dyżurujących w lecznicy specjalistów. W szpitalu pracuje też ok. 40 rezydentów.

Według dyrektora placówki Wojciecha Przybylskiego, postulaty płacowe lekarzy to uposażenia zasadnicze w wysokości 1,7 średniej krajowej z przedsiębiorstw - ok. 8 tys. zł, a prawdopodobnie po pierwszym półroczu - dwie średnie krajowe.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH