Świętokrzyskie: powiat przejął prowadzenie szpitala od dzierżawcy

Spółka Top Medicus, w której jedynym udziałowcem jest powiat opatowski, od piątku (25 lipca) zarządza szpitalem w Opatowie.

Samorząd przejął lecznicę od zadłużonej prywatnej spółki, która prowadziła placówkę przez niemal trzy lata.

- Dla pacjentów nic się nie zmieniło, każdy jest przyjmowany w taki sposób, jak do tej pory - podkreśla starosta opatowski Bogusław Włodarczyk.

Przed miesiącem zarząd powiatu opatowskiego wypowiedział ze skutkiem natychmiastowym dzierżawę szpitala spółce "Twoje Zdrowie" Lekarze Specjaliści z Katowic. Powodem były m. in. dwumiesięczne zaległości w zapłacie czynszu za dzierżawę placówki.

Władze powiatu podjęły też decyzję o przekazaniu szpitala w użytkowanie spółce Top Medicus, w której lokalny samorząd ma 100 proc. udziałów. Formalnie spółka przejęła zarządzenie lecznicą o północy, z czwartku na piątek.

Do czasu rozstrzygnięcia konkursu Narodowego Funduszu Zdrowia na udzielanie świadczeń w lecznicy, jej funkcjonowanie powiat sfinansuje z własnych funduszy.

- Mamy zapewnione środki na dość długie funkcjonowanie bez kontraktu, jeżeli będzie taka potrzeba. Ale liczymy, że unikniemy tego - powiedział starosta.

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ po przekazaniu przez starostę informacji o wypowiedzeniu dzierżawy spółce "Twoje Zdrowie" wypowiedział jej kontrakt - obowiązywał on do czwartku (24 lipca).

Jak poinformowała Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Funduszu, rozstrzygnięcie konkursów na prowadzenie oddziałów szpitalnych w Opatowie zaplanowano na 31 lipca. Wcześniej (29 lipca) okaże się, czy oferta Top Medicus spełnia warunki formalno-prawne i merytoryczne.

Ogłoszono też konkursy na udzielanie świadczeń w 15 poradniach przyszpitalnej przychodni - mają być rozstrzygnięte w różnych terminach w sierpniu.

- Chcemy, by część poradni, tych najbardziej potrzebnych pacjentom, miało kontrakt od połowy miesiąca, pozostałe - od września - dodała rzecznik.

W szpitalu kończy pracę działająca od kilku dni komisja złożona z przedstawicieli spółki "Twoje Zdrowie" i samorządu powiatowego, która inwentaryzuje szpitalne wyposażenie i urządzenia.

Pod zarząd powiatowej spółki przeszli też w piątek pracownicy szpitala. W połowie czerwca pikietowali budynek starostwa, po tym gdy nie otrzymali w terminie wypłat za maj. Domagali się m. in. pomocy starosty w ratowaniu lecznicy. Dzierżawca do tej pory nie wypłacił im pensji za czerwiec - dlatego zawiadomili prokuraturę. Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w lecznicy Alina Kot powiedziała PAP, że nie wiadomo także, kiedy i kto wypłaci im pensje za lipiec.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH