Świętokrzyskie: powiat chce oddać w dzierżawę szpital w Opatowie

Zarząd powiatu opatowskiego ogłosił przetarg na dzierżawę miejscowego szpitala. W opinii samorządowców planowana restrukturyzacja ma zapobiec dalszemu zadłużaniu się lecznicy.

W kwietniu 2011 r. rada powiatu podjęła uchwałę o restrukturyzacji opatowskiego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz zgodziła się na wydzierżawienie szpitala.

W uzasadnieniu radni podkreślili, że SPZZOZ boryka się z brakiem środków na zapewnienie działalności medycznej, świadczeń pracowniczych i utrzymanie nieruchomości. Brak pieniędzy uniemożliwia też dokończenie budowy nowego szpitalnego pawilonu.

Według sprawozdania finansowego za 2010 r., lecznica ma ponad 1,1 mln zł długu. Nie ma możliwości, aby w takich warunkach rozwijać działalność leczniczą, wdrażać nowe technologie, pozyskiwać doświadczonych i wyspecjalizowanych lekarzy - podkreślili radni.

Cena netto, za miesięczną dzierżawę gruntu i znajdujących się na nim budynków wyniosła 164 tys. zł, a za wyposażenia szpitala - w tym sprzętu medycznego - 30 tys. zł. Nieruchomości mają być wydzierżawione na 30 lat, wyposażenie - na pięć lat. Termin składania pisemnych ofert w przetargu upływa 6 czerwca.

Zgodnie z warunkami przetargu, oferenci muszą kontynuować udzielanie świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, bez istotnego ograniczania ich dostępności, warunków udzielania i jakości. Muszą także prowadzić działalność medyczną przede wszystkim na rzecz osób uprawnionych do nieodpłatnej opieki zdrowotnej.

Chętni na prowadzanie szpitala w Opatowie będą musieli także wykończyć wnętrza i wyposażyć nowy obiekt szpitala, a także dostosować pomieszczenia starego budynku do potrzeb poradni specjalistycznych. Dzierżawca przejmie pracowników szpitala, którym powinien zapewnić odpowiedni pakiet socjalny.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH