Świętokrzyskie: ponad 1,6 mln zł na karetki pogotowia i sprzęt ratujący Nowe pojazdy i urządzenia - po rozstrzygnięciu przetargów - mają być dostarczone do końca tego roku. Fot. Archiwum

Do końca roku trzy nowe ambulanse oraz sześć urządzeń do mechanicznego masażu klatki piersiowej trafi do zespołów ratownictwa medycznego w województwie świętokrzyskim, dzięki ponad 1,6 mln zł dotacji przekazanej przez wojewodę.

Umowy w tej sprawie wojewoda Agata Wojtyszek podpisała w środę (22 listopada) z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem i starostą staszowskim, Michałem Skotnickim.

Pieniądze na zakup sprzętu trafią do Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego (ŚCRMiTS) w Kielcach (prowadzonego przez samorząd wojewódzki) oraz do Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie (prowadzonego przez powiat). ŚCRMiTS obejmuje pomocą ratunkową pacjentów z terenu całego województwa świętokrzyskiego, a podwykonawcą zadań z tego zakresu w powiecie staszowskim jest miejscowy szpital.

Dotacja na zakup ambulansów drogowych typu C i urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej wyniesie ponad 1,6 mln zł. - Wsparcie jest wynikiem rozmów z ratownikami medycznymi, którzy wskazywali właśnie na takie potrzeby. To są środki finansowe wygenerowane z oszczędności - podkreśliła Wojtyszek podczas uroczystości podpisania umowy.

Marszałek Jarubas przypomniał, że wcześniej nowe ambulanse były kupowane głównie z funduszy UE.

Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego otrzyma niemal 1,2 mln zł, co pozwoli dofinansować zakup dwóch ambulansów z wyposażeniem oraz sześciu urządzeń do mechanicznego masażu klatki piersiowej. Są to przenośne aparaty do wykonywania zautomatyzowanych ucisków klatki piersiowej w celu przywrócenie krążenia u osób, u których nastąpiło zatrzymanie akcji serca.

- Te urządzenia uzupełnią karetki, w których jeżdżą zespoły podstawowe - zapowiedział wicedyrektor ŚCRMiTS w Kielcach, Ryszard Bedla.

Zespół podstawowy w karetce to minimum dwie osoby: pielęgniarka lub ratownik medyczny. Zespół specjalistyczny to co najmniej trzy osoby, w tym lekarz oraz pielęgniarka lub ratownik medyczny.

- Posiadamy już 11 takich urządzeń, ale to bardzo duża pomoc, ponieważ często zespoły podstawowe prowadzące reanimację muszą czekać do przyjazdu specjalistycznej karetki do pomocy lub do przejęcia reanimacji. A to urządzenie pozwoli transportować pacjenta w trakcie reanimacji do szpitala. Dwuosobowe składy kartek podstawowych w jakimś stopniu ograniczają te możliwości - wyjaśniał

Nowe pojazdy i urządzenia - po rozstrzygnięciu przetargów - mają być dostarczone do końca tego roku.

P.o. dyrektora szpitala w Staszowie Paweł Wojtasik podkreślił, że zakup nowego ambulansu (dotacja 450 tys. zł), poprawi bezpieczeństwo pacjentów w powiecie - karetka zastąpi wyeksploatowany już pojazd. Przypomniał, że w szpitalu w najbliższym czasie będzie rozbudowywany i modernizowany oddział ratunkowy wraz z izbą przyjęć, co także przyczyni się do poprawy standardu obsługi pacjentów.

ŚCRMiTS zapewnia 43 ambulanse, a szpital w Staszowie - obsługujący powiat staszowski - trzy takie pojazdy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH