Świętokrzyskie: pikieta pracowników pogotowia ratunkowego

Około 120 pracowników Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego pikietowało w poniedziałek (24 października) budynek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.

Przedstawiciele związków zawodowych sprzeciwiają się podważaniu przez zarząd województwa wyników konkursu na dyrektora placówki.

Protest trwał godzinę, wzięli w nim udział: ratownicy medyczni, dyspozytorki pogotowia, ratownicy-kierowcy, pielęgniarze i lekarze. Pikietujący mieli ze sobą gwizdki, trąbki i syreny alarmowe.

Związkowcy z "Solidarności" i Związku Zawodowego Pracowników Pogotowia Ratunkowego trzymali transparenty z hasłami: "Demokracja czy autokracja?" oraz "Stop partyjnemu zawłaszczaniu instytucji publicznych".

W połowie października komisja konkursowa zdecydowała, że najlepszym kandydatem na dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego jest Marta Solnica, która od wielu lat pełni funkcję zastępcy dyrektora. W ostatnią środę zarząd województwa świętokrzyskiego nie zaakceptował tej kandydatury i nie nawiązał z Solnicą umowy o pracę, co wiąże się z rozpisaniem nowego konkursu. Za kandydaturą Solnicy byli dwaj członkowie zarządu z PSL, a przeciwko dwaj z PO, w tym odpowiedzialny za ochronę zdrowia wicemarszałek Grzegorz Świercz, który szefował także komisji konkursowej. Marszałek Adam Jarubas był nieobecny.

Przewodniczący "Solidarności" w świętokrzyskim pogotowiu Jacek Gawłowski powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że protest zorganizowano nie w obronie Solnicy, ale "demokratycznych procedur, które wymagają uszanowania wyniku konkursu".

- Nie chodzi o osobę doktor Marty Solnicy, chociaż dla nas lepiej, by pogotowiem kierowała ktoś, która zna się na rzeczy i kto od ponad dwudziestu lat pracuje w tej dziedzinie. Wynik konkursu należy uszanować. Bardzo nas zbulwersowało, że ktoś próbuje nim ręcznie sterować - mówił Gawłowski.

Delegacja protestujących spotkała się w poniedziałek z marszałkiem Jarubasem. Wystosowali apel "o podjęcie działań przywracających praworządność i przyzwoitość działania osób i instytucji" podległych marszałkowi oraz o przekazanie nadzoru nad świętokrzyskim pogotowiem innemu przedstawicielowi zarządu województwa, niż wicemarszałek Świercz.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH