Świętokrzyskie: najpierw restrukturyzacja szpitali, potem dostosowanie do standardów

Władze samorządowe województwa świętokrzyskiego zabiegają o środki unijne na modernizację szpitali oraz na ich restrukturyzację. W kwietniu Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIR) ma zadecydować, czy umieścić projekt na liście inwestycji dofinansowywanych przez UE w ramach kontraktu terytorialnego.

Do końca 2016 r. wszystkie placówki muszą spełnić standardy techniczne i sanitarne określone przez ministra zdrowia. Te, które chcą dalej funkcjonować, muszą zostać zmodernizowane. Tymczasem z danych Związku Powiatów Polskich wynika, że dostosowanie wszystkich istniejących zakładów opieki zdrowotnej do tych wymogów może kosztować nawet 13 mld zł. Ani rządu ani samorządów na to nie stać.

- Środki, o które zabiegamy nie będą przeznaczone tylko na remonty i modernizacje. Nie miałoby sensu ich wydatkowanie bez szczegółowej analizy, w której należy uwzględnić działania restrukturyzacyjne i konsolidacyjne szpitali - zaznacza Maria Fidzińska-Dziurzyńska, dyrektor departament budżetu I finansów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Skarbnik województwa podkreśla, że szpitale muszą najpierw dokonać zmian organizacyjnych zmierzających do poprawy ich rentowności i dopiero potem myśleć o finansowaniu inwestycji. - Chodzi o uzdrowienie sytuacji w ochronie zdrowia, a nie tylko o unowocześnienie szpitali - dodaje.

W Świętokrzyskiem myślą o zapewnieniu pieniędzy na oba cele. - Być może zgłosimy w MIR dwa kompatybilne projekty - jeden realizowany w ramach Regionalnego Funduszu Społecznego, a drugi w ramach Funduszu Rozwoju Regionalnego. W pierwszym chodzi o sfinansowanie działań restrukturyzacyjnych i wdrożenie nowoczesnego zarządzania, a w drugim o sfinansowanie inwestycji - informuje nas Fidzińska-Dziurzyńska.

Na pomysły Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach samorządowcy z innych województw patrzą uważnie, jak na swoisty pilotaż, ponieważ działania te wpisują się w koncepcję powołania Funduszu Modernizacji i Restrukturyzacji, nad którą pracuje Związek Powiatów Polskich. FMiR ma być rozwiązaniem dla samorządów, które mają kłopot z placówką, ale nie chcą jej prywatyzować.

Jak czytamy w Gazecie Prawnej, FMiR ma być spółką z udziałami głównie samorządu województwa, ale także powiatów, które zechcą przystąpić do projektu. Zajmie się dostosowaniem bazy szpitalnej do wymogów rozporządzenia ministra zdrowia (chodzi przede wszystkim o placówki powiatowe, bo te są często w złym stanie technicznym). Fundusz będzie dysponował kwotą 50 mln euro, z czego 60 proc. mają stanowić środki europejskie. Pozostałe 40 proc. to wkład własny samorządów oraz ich partnerów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH