Na podstawie danych NFZ raport o dostępności do niektórych świadczeń medycznych za pierwsze półrocze przygotował Urząd Marszałkowski w Kielcach. Wiadomo na przykład, że porównaniu z poprzednim półroczem ubyło oczekujących w kolejce na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym.

Liczba osób, które chcą skorzystać ze szpitalnego leczenia "u wód" i oczekują na swoją kolej zmniejszyła się o 260.

– Z leczenia w szpitalach uzdrowiskowych korzystają osoby po poważnych operacjach, wylewach czy udarach. Aby dojść do zdrowia, potrzebują szybszej rehabilitacji. Dlatego wykupiliśmy więcej takich świadczeń – informuje Jerzy Staszczyk, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Teraz na rehabilitację uzdrowiskową czeka się od czterech miesięcy do pół roku. W kolejce jest 577 osób, z czego prawie połowa to pacjenci ze schorzeniami narządów ruchu. Co czwarta osoba cierpi na choroby układu krążenia – pisze Gazeta Wyborcza.

Według raportu długo trzeba czekać z kolei na wyjazd do sanatorium uzdrowiskowego, gdzie trafiają pacjenci niewymagający tak intensywnej rehabilitacji jak w szpitalu uzdrowiskowym.

– Ważniejsi są dla nas pacjenci po skomplikowanych operacjach czy wylewach, dlatego do szpitali uzdrowiskowych wykupiliśmy więcej miejsc. Na wyjazd do sanatoriów trzeba zatem czekać nawet 22 miesiące. Najdłużej do Buska-Zdroju, gdzie leczone są schorzenia narządu ruchu: reumatologiczne, neurologiczne i ortopedyczne – tłumaczy Jerzy Staszczyk.

Według przedstawionych danych poprawia się dostęp do diagnostyki. Na planową tomografię komputerową czeka się teraz od miesiąca do dwóch, w kolejce jest 1,2 tys. osób, o połowę mniej niż pół roku wcześniej. Wydłuża się natomiast czas oczekiwania na wizytę u specjalistów. Nawet pół roku trzeba czekać na poradę gastroenterologa, ortodonty i fizjoterapeuty.

– Brakuje nam lekarzy; w całym województwie jest na przykład tylko 11 gastroenterologów. To trudna specjalizacja, którą zrobić można tylko w miastach akademickich, tam, gdzie są uczelnie medyczne. To oznacza dwu-, trzyletni wyjazd z Kielc – wyjaśnia dr n. med. Krzysztof Bartosz, konsultant wojewódzki z tej dziedziny medycyny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH